Libidonuzun düşmesinin 8 olası nedeni

Libido düşüklüğü cinsel isteğin azlığını belirtir. Libido düşüklüğüne sebebiyet veren 8 nedeni ve olası çözümlerini sizler için derledik.


14 Aralık 2017 12:11

Partnerinize dargın kalmak

“Bir kadının gönülden sevilmesi ve eşine yakınlık duyması gerekir.” diyor, seks terapisti Mary Jo Rapini. Partnerinizle olan birlikteliğinizde bir süredir huzursuzsanız, bu cinsel yaşamınıza da yansıyacaktır.

Aklınızda çözüme kavuşmamış sorular oldukça, kendinizi eşinizle rahat hissetmeyeceksiniz. Bu durumda, önce eşinizle birlikte hoşlandığınız şeyleri yapın,  ardından da kırgınlık duyduğunuz konuları samimi bir şekilde ifade edin.

Vücudunuz hakkında iyi hissetmiyor olmak

Henüz vücudunuzla barışık olmamanız ya da partnerinizin vücudunuz hakkında kasıtlı olmayarak söylediği bir söz sizi cinsellikten alıkoyabilir. Bu durumda seks terapistinin önerisi öncelikle kendinizle barışık olmanızı sağlamanız. Bunun için de sağlık seçimler yapmanız gerekli.

Çok kısa aralıklarla partner değişikliği

Eğer bir ilişkiden diğerine kısa süre içerisinde geçmeye başladıysanız bu sadece en iyi partneri aradığınız anlamına gelmeyebilir. Belki de bunun altında bir yakınlık korkusu vardır.  Birden çok kişiyle olurken, iplerin elinizden kaçmamasına dikkat edin.

Doğum kontrol hapları ile ilgili şüpheler

2016’da Sexual Medicine gazetesinde yapılan bir çalışma, doğum kontrol haplarının uzun süreli ilişkide bulunan çiftlerde libido için güçlü bir unsur olmadığını ortaya çıktı.

Doğum kontrol haplarının yatak odası kaderinizi tayin ettiğini düşünürken, başka sorunların varlığını gözden kaçırmayın.

Eşiniz başka kadınlara bakıyor

Eşinizin başka kadınlara bakması veya google’laması  tabi ki sizi irrite edebilir. Partnerinize bu konuda kırgınlık duymadan önce onu uyarmayı deneyin. Ona bu durumun size kendinizi kötü hissettirdiğini, cinsel yaşamınızdaki arzuları baskılayabildiğini belirtin.

Kullanılan bazı ilaçlar

Bazı ilaçlar veya tiroit bozuklukları gibi sağlık problemleri cinsel dürtülerinizi etkileyebilir.

Yatakta iyi olmaması

Seks terapisti Rapini, 30’lu yaşlarının ortasında bulunan kadınların birçoğunun partnerlerinin çok iyi bir baba olmalarına rağmen yatakta iyi olmadıklarını itiraf ettiklerini, belirtiyor.

Partnerinizle benzer bir durum yaşıyorsanız, ona yatak odasında neler istediğinizi söyleyip, onun yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Uzun süreli birliktelik

“Yolunda sonunda tüm büyük aşklar yıpranabilir” diyor Mary Jo Rapini. Uzun süreli ilişkilerde kadınların erkeklerden daha çabuk sıkıldığını da ekliyor.

Yeni şeyler yapmaya açık olun. Bunun için internetten yeni fikirler aratabilirsiniz. Yatak odanıza gelecek her yenilik, yeni bir oyuna dönüşebilir.

Kaynak: Pembenar - Milliyet


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Meral Akşener seçim startını verdi
EN ÇOK OKUNANLAR