Libido düşüklüğünün sebebi eviniz olabilir

Cinsel arzunun azalması, vajinal kuruluk, acılı seks, orgazm olamama... Cinsel işlev bozukluğu farklı şekillerde görülebilir. Semptomları ne olursa olsun libidonuzu düşüren şey eviniz olabilir. İşte evinizde libidonuzu düşüren şeyler:


14 Temmuz 2019 13:01

Dağınık yatak
Uzmanlara göre kendinizi ne kadar seksi hissederseniz hissedin fiziksel çevreniz libidonuzda büyük bir rol oynayabilir. Muhteşem bir ön sevişme için kendinize zaman ve alan tanımalısınız. Dağınık bir ortamda cinsel arzunuzun tırmanması zorlaşıyor.Bir araştırmaya göre sabah uyandığında yataklarını toplayan insanlar daha fazla seks yapıyor. Araştırmaya katılanların üçte biri potansiyel partnerlerinin yataklarının dağınık olmasının libidolarını düşürdüğünü söylüyor. Bunun yanı sıra yataklarını toplayan insanlar daha iyi uyuyor. Uyku ise yüksek libidoda önemli bir rol oynuyor. 1 saat bile fazla uyuduğunuzda libidonuz %14 artıyor.

Uyuduğunuz alanda teknolojik cihazlar
Araştırmaya göre 210 milyondan fazla insan internet ve sosyal medya bağımlılığına sahip. Haftada ortalama bir günümüzü online geçiriyoruz. Her gün ortalama 2 bin 617 kez bir şeylere tıklayarak veya kaydırarak geçiriyoruz. Teknolojik cihazların yatağımızın çevresinde olması onlara ulaşmamızı kolay hale getiriyor. Ve çoğu zaman sekse ayırdığıız vakti farkında olmadan televizyon izleyerek, sosyal medyada gezinerek veya oyun oynayarak geçiriyoruz.Elbette teknolojinin libidonuza, zamanınızı tüketmekten daha büyük etkileri var. Başka bir araştırmaya göre teknoloji sizi yalnız hissettiriyor, özgüveninizi öldürüyor ve depresyonu tetikliyor. Bütün bunlar da seks dürtünüzü olumsuz etkiliyor.

Evinizin soğukluğu
Evde sürekli üşüyor musunuz? Sürekli battaniyenin altında, kalın kazaklarla ve hırkalarla mı oturuyorsunuz? Groningen Üniversitesi'nin araştırmasına göre üşüdüğümüzde sekse olan ilgimiz azalıyor. Yapılan araştırmada ayakları üşüyen çiftlerin orgazma ulaşmakta zorlandığı görüldü. Ayakları sıcak çiftlerde başarı oranı %80'i buldu. Nöropsikiyatrist Daniel Amen'e göre bunun sebebi beynin genital algıyla bağlantılı olan bölümünün ayakların hissiyle bağlantılı bölümüyle yan yana olması.

Toz
Seks uzmanlarına göre libido alerji, çevresel faktörler veya maruz kaldığınız kimyasallar gibi pek çok şeyden etkilenebilir. Tozlu bir ortamda baş ağrısı, göz kaşıntısı ve hapşırma gibi semptomlar alerjiye bağlı olarak gelişebilir; bu da libidonuzu öldürebilir. Hatta toza bağlı olarak azalan koku hissiniz bile seks dürtünüzü olumsuz etkileyebilir. Çünkü partnerinizin feromonlarını almakta zorlanabilirsiniz. Öte yandan evinizdeki tozlu ortamı gören birinin sizinle sevişirken kendini güvende hissetmemesi yüksek ihtimal.

Kötü kokular
Evdeki kötü kokular kişinin zihninde cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma korkusu yaratabilir ve bu yüzden seks konusunda çekimser davranabilirsiniz. Araştırmalara göre kötü kokan bir ortamda seks yapacaksak bile kondom kullanmaya daha meyilli oluyoruz, çünkü hastalık kapma endişesi taşıyoruz. Elbette kondom en sağlıklı korunma yöntemi ve bu dürtüde problem yok. Fakat zihninizde hastalık kapma endişesi taşıdığınızda seksten ne kadar keyif alabilirsiniz ki?

 

 

Kaynak: PembeNar Özel

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Hamarat Bella Hadid
EN ÇOK OKUNANLAR