Kuzey Kore Büyükslçiliğinin basılmasının ardından Modus Operandi efsanesi çıktı

İspanya’nın başkenti Madrid’deki Kuzey Kore Büyükelçiliğine 22 Şubat'ta düzenlenen operasyon hakkında ilginç detaylar ortaya çıktı.


15 Mart 2019 16:35

Operasyonu CIA’nin yaptığı iddia edilsede uzmanlar operasyonun arkasında yüzlerce yıllık gizli bir Avrupa istihbarat anlaşması yani ‘modus operandi’nin olduğunu iddia etti. Modus operandi mührünün bulunduğu operasyonda 10 gizli görevliden oluşan ekibin, Madrid’teki Kuzey Kore elçiliğinin çalışanlarını rehin tuttuğu ve 10 bilgisayarıda aldığı bildirildi.

Servisler arasında Camaraderie var
İspanya Ulusal İstihbarat Merkezi’nin (CNI) iki eski yöneticisinin yaptığı açıklamaya göre, sürpriz görev sırasında kullanılan gizli servis mühürü ‘modus operandi’ var. Adlarının gizli kalmasını isteyen CNI yöneticilerine göre modus operandi’nin Avrupa’nun pek çok ülkesine yayılmış durumda.
İspanya'da bu tür bir görevin olağan olmadığını iddia eden iki eski CNI yöneticine göre "Gizli servisler arasında gizli bir camaraderie (özel anlaşma) vardır. Camaraderie birlikte hareket etmeyi sağlar” ifadelerini kullandılar.

5 ayrı kurumdan hiç açıklama gelmedi
CNI dışında, Şehir Bilgi Tugayı, Bilgi Komiseri Komutanlığı, 5’nci Talimat Merkezi ve Ulusal Cumhuriyet Başsavcılığı operasyon hakkında çalışıyor. 
Ancak şimdiye kadar bu beş kurumdan hiçbirisi resmi bir suçlamada bulunmadı. El Mundo gazetesinde yer alan habere göre Ulusal Polis, çalışanların ifadesini alması için Kuzey Kore elçiliğine girdi. Arama sırasında elçilikte tüm kalibrelerde silahların (Tüfekler ve av tüfeği, tabanca ve otomatik tabancalar) bulunduğu bir oda olduğu doğrulandı.

Kuzey Kore yüzlerce saldırı düzenledi
Etkinlik sırasında Büyükelçi Yu Sok So, dokümantasyon, dosya ve bilgisayar alan gizli ajanlar tarafından sorguya çekildi. Kuzey Kore, geçtiğimiz yıl Avrupa ve Latin Amerika’nın finansal varlıklarına karşı yüzlerce siber saldırı başlattı. Operasyon, Avrupa istihbarat raporlarına göre bugün devam ediyor.Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Tapu dairesinden çıkan vatandaşlara kapkaç yapa...
EN ÇOK OKUNANLAR