Kılıçdaroğlu'ndan hakimlere tepki: Siz üçüncü güç olmaya layık değilsiniz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hakim ve savcı adaylarının kura töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın salona girmesiyle ayağa kalkan hakimleri eleştirerek “Vicdan sahibi olun vicdan. Türkiye’nin tarihine saygı duyun. Ne işiniz var ayakta. Ayağa kalkan hakimlere sesleniyorum. Cübbelerinize iki delik açın, iki de düğme. Düğmelerde sarayın kabartması olsun. İki düğmeyi de ilikleyin, birisi yasama birisi yürütme. Siz üçüncü güç olmaya layık değilsiniz “ dedi.


21 Mart 2018 11:23

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hakim ve savcı adaylarının kura çekme törenine katıldığını anımsatan Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın salona girmesinin ardından hakimlerin ayağa kalktığını kaydederek şöyle dedi:

“Erdoğan, içeri girerken bütün hakimler ayakta. Söylemek istiyorum niye ayağa kalktınız bir parti genel başkanı geldi diye. Her parti genel başkanı geldiğinde ayağa mı kalkacaksınız? Adalet diye bir şey kalmadı zaten. Vicdan sahibi olun vicdan. Türkiye’nin tarihine saygı duyun. Ne işiniz var ayakta. Bunlar yarın senin önüne geldiği zaman ne diyeceksin; ‘Bu benim kuramı çekti, 20 adam öldürsün isterse, ben bunu beraat edeceğim.’ Adaletin olmadığı bir devlet çöker. Bu zat  sarayda konuşmuş. Ayağa kalkan hakimlere sesleniyorum. Cübbelerinize iki delik açın, iki de düğme. Düğmelerde sarayın kabartması olsun. İki düğmeyi de ilikleyin, birisi yasama birisi yürütme. Siz üçüncü güç olmaya layık değilsiniz. Ama onlar diyorlar ki hayır bize birisi talimat versin ona göre karar verelim. Sen hakim değilsin. Şimdi bir de karar verecekler saray adına karar verdik. Ağırlaştırılmış müebbet cezası vereceksin saray adına.ö

DİYANET’E ATATÜRK ELEŞTİRİSİ

Kılıçdaroğlu, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde şehitlere okunan hutbede Mustafa Kemal Atatürk’ün ismine yer verilmemesine ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Eğer Mustafa Kemal Atatürk olmasaydı Çanakkale Zaferi olmazdı. Binlerce şehidin olduğu hutbede siz nasıl kalkarsınız  Atatürk’ü anmaz, bir rahmet, Fatiha okumazsınız. Bu memlekete yazık günahtır. İnsanda biraz inanç olur. Diyanet İşleri Başkanına sormak isterim, kurucunuz Atatürk’ü neden anmıyorsunuz. 1920’lerde harabeye dönmüş camileri devlet bütçesinden ödenekle tamir ettiren Atatürk’ün neden adını anmıyorsunuzö diye eleştirdi.

‘URUGUAY’DAN ET, İNEK, TOSUN İTHAL EDEBİLİRSİN AMA BU TOSUNCUĞU GETİREMEZSİN’

Kemal Kılıçdaroğlu, Çiftlik Bank tarafından dolandırılan vatandaşların parasını Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’na dava açarak alabileceklerini söyleyerek, “Şimdi bakın bu 77 bin 843 kişiye sesleniyorum. O paranızı rahat alabilirsiniz ama tosundan değil Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu’ndan alabilirsiniz. Dava açmanız lazım. Adalet Bakanı diyor ki onu Uruguay’dan isteyeceğiz. Uruguay’da bizim büyükelçiliğimiz yok. Suçluların iadesine ilişkin bir sözleşmede yok. Ama sen Uruguay’dan beslemesiz et, inek, tosun, öküz ithal  edebilirsin ama bu tosuncuğu getiremezsin kardeşimö dedi.

‘ORDUMUZ SİYASİLERİN HATALARINI DÜZELTMEYE ÇALIŞIYOR’

Kemal Kılıçdaroğlu, Atatürk’ün ilkelerine, vatanseverliğine sonuna kadar sahip çıkacaklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Her zaman güvendiğimiz ordumuz, terör örgütleriyle mücadele eden hayatını feda eden gözbebeğimiz ordumuz Mustafa Kemal’in Mehmetçiklerinden oluşan ordumuz, şimdi siz Mustafa Kemal’den söz ettiğiniz zaman birileri gece yatağında rahat uyumuyor. Gerekirse uyutmayacağız. Atatürk’ün ilkelerine vatanseverliğine sonuna kadar sahip çıkacağız. Atatürk, 80 milyonunun kalbinde yer eden kişidir. Defalarca dedik ki 'Şu Ortadoğu bataklığına girmeyin.' Suriye’de demokrasi yokmuş, e sende de yok. Oraya müdahale ettiler, TIR’larla silah gönderdiler, Müslümanı Müslümana öldürttüler. Bir kısmını ABD, diğerini Rusya verdi. Onlar parayı kazandılar canının feda eden oradaki Müslümanlar oldu. Hükümet, Türkiye maşası oldu onların. Ordumuz siyasilerin yaptığı hataları düzeltmeye çalışıyor. Canını feda ederek vatan uğruna mücadele ediyor.”

‘HER YERDE FETÖ BORSASI VAR’

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın "Gaziantep’te FETÖ borsası var” şeklindeki sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Şamil Tayyar diyor ki ‘Gaziantep’te FETÖ borsası var. İtirafçı adı altında iş adamlarını serbest bırakıyorlar. Ben vekilim her konuşmam suç duyurusudur. Bununla ilgili daha bugün suç duyurusunda bulundum.’ Her yerde var FETÖ borsası Kayseri’de de var. Elitaş’a sorun kimi nasıl çıkardın, hepsini size anlatsın. Önlem alamaz bu iktidar. Çökmüştür artık. AK Parti hükümeti de çökmüştür. Hiç bir söylemi sağlıklı ve tutarlı değildir. Hangi derdine bu güne kadar çözüm ürettiler.”

‘ŞEKER FABRİKALARINI DEĞİL YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜNÜ SAT’

Şeker fabrikalarının özelleştirilme kararına yönelik Kılıçdaroğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

“Niye satıyorsun bu bin 500 dönüm imara açılırsa zaten fabrikayı kapatırsınız. Dünyanın parasını kazanmış olursunuz. AKP Genel Başkanı diyor ki zarar ediyor. Zarar etmiyor sen zarar ettiriyorsun Recep Bey. Eğer zarar ediyorsa araç garantili Yavuz Sultan Selim Köprüsü var, onu  sat, satamıyorsun. Orada yandaş var. Köşeyi dönecek. Fabrikalar milletin. Ses çıkaran, yüreklice davranan şeker üreticilerini, pancar üreticilerinin savunan tek parti var halkın partisi. Sarayın 13 günlük parasını versinler hiçbir zararı olmaz.  Oturuyorsun yiyeceğin bedava gezilerin bedava. Milletin sırtına yıkıyorsun diyorsun ki emekliye ver bakalım vergiyi. Ev kadınına diyorsun ver vergiyi. Ben vergi vermem niçin ben Man adasında şirket kuracağım. Biz yerli ve milliyiz diyor. Sevsinler senin yerli ve milliliğini. Gayri milli adamsın sen."

Kaynak: DHAHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Şenol Güneş, A Milli Takım ile ilk antrenmanına...
EN ÇOK OKUNANLAR