Kerkük Kalesi'ne bölgesel Kürt yönetiminin bayrağı asıldı

IRAK'taki bölgesel Kürt yönetiminin 25 Eylül pazartesi günü yapmayı planladığı referandum öncesinde Kerkük'teki tarihi kaleye bayrak asıldı. Kerkük'te güvenlik önlemleri artırılırken, sandık güvenliği için Irak polisinin yerine Irak bölgesel Kürt yönetimine bağlı asayiş güçleri geldi.


24 Eylül 2017 02:35

Referanduma çok kısa süre kalırken hazırlıklar devam ediyor. Referandumun yapılması planlanan tartışmalı bölgelerden Kerkük'te geniş güvenlik önlemi alınırken oy sandıkları Kerkük'e getirilerek 30 ayrı okula yerleştirildi. Referandum günü Irak merkezi hükümetine bağlı polis gücünün yerine Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağlı asayiş güçlerinin de sandık güvenliğini sağlamak üçere Kerkük'e getirildiği belirtildi. Güvenlik yetkilileri, pazartesi günü sandık güvenliğini Kürt yönetimine bağlı asayiş güçleri tarafından sağlanacağını, Kerkük polisinin ise rutin görevlerini yerine getireceğini kaydetti. Siyasi gerginliğin yüksek olduğu Kerkük'te sokakta ise sessizlik hakim. Kerküklüler çarşı ve pazarlarda gezerken, halkın ana gündem maddesini ise referandum oluşturuyor.

KERKÜK KALESİ'NE KÜRDİSTAN BAYRAĞI

Referanduma kısa bir süre kala Kerkük'ün tarihi kalesine de Kürdistan bölgesel Yönetimi bayrağı asıldı. Kerkük'te bulunan Kürt öğrenci derneklerinin önceki gün büyük bir bayrağı getirerek tarihi Kerkük Kalesi'ne astığı kaydedildi. Referandum nedeniyle Kerkük çarşısına ve kentin değişik yerlerine de Bölgesel Kürt Yönetimi'nin bayrakları asıldı.

REFERANDUM GÜNÜ KONSOLOSLUK KAPALI

Bu arada Türkiye'nin Erbil Başkonsolosluğu da referandumun yapılacağı 24 ve 25 Eylül tarihlerinde kapalı olacak. Erbil Başkonsolosluğu'nun resmi twetter hesabından paylaşılan mesajda, "Başkonsolosluğumuz 24-25 Eylül 2017 tarihlerinde kapalı olacaktır. Saygıyla duyurulur" ifadeleri kullanıldı.

KERKÜK'TE IRAK POLİSİ DEVRİYE YAPMAYA BAŞLADI

Irak merkezi hükümetine bağlı anti terör birlikleri, Kerkük'te yaya ve araçlarla devriye görevi yapmaya başladı. Anti terör polisleri, tam teçhizatlı bir şekilde zırhlı araçla, Kerkük valiliğinin önünden geçen Bağdat Yolu üzerinde ve şehir merkezindeki bazı noktalarda, güvenliği sağlamaya başladı.

Kaynak: DHA

loading...

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
20'si de birbirinden güzel
EN ÇOK OKUNANLAR