İYİ Parti'den Selahattin Demirtaş çağrısı: Savcılar daha ne bekliyor?

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın AK Partili bir bakanın referandumda 'evet' oyu kullanılması için Abdullah Öcalan'dan mesaj getirdiğiyle ilgili ifadesini AK Partili yöneticilerin yalanlayamadığını belirterek, savcıları göreve çağırdı.


22 Şubat 2018 23:12

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray TBMM'de yaptığı basın toplantısında Meral Akşener yönetiminde toplanan Başkanlık Divanı'nın görüşlerini açıkladı.

'TERÖR ÖRGÜTÜYLE İŞBİRLİĞİ ANLAMINA GELİR'

Çıray, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın savunmasının 'son derece uyandırıcı olması gerektiğini' belirterek şunları söyledi:

"Demirtaş söz konusu savunmasında 2010 referandumu öncesinde AKP'li bir Bakanı'nın kendilerine İmralı'dan Abdullah Öcalan'ın talimatını getirdiğini iddia etmiştir. Bu iddia doğruysa, AKP iktidarının bir bakanı bölge halkını evet demeye yönlendirmek için terör örgütü başıyla işbirliği yapmış demektir. Bu, şu anda ABD'ye yönelttikleri ‘PKK uzantısı YPG'yle işbirliğine gitmek' suçlamasından çok daha ağır bir cürümdür. ABD bölgeyi kendi çıkarlarına uygun bir şekilde dizayn etmek için YPG'yi kullanırken, belli ki AKP de FETÖ dışında bizzat PKK ile işbirliği yapmış ve onu kullanmış demektir. AKP'yi yönetenler şu ana kadar Demirtaş'ı yalanlayamamıştır. Bunun yerine kendisine tabi kıldığı medyanın bu konuda suskun kalmasını sağlayarak Türk Milletinin konudan haberdar olmasını engellemiştir. Bu da Demirtaş'ın iddiasının doğru olduğunun bir delilidir. Üstelik Demirtaş, sözlerinin yalanlanması halinde ilgili bakanın ismini açıklayacağını da söylemiştir. Bu kadar açık bir ihanet karşısında saray koalisyonun küçük ortağının pek bir şey yapamayacağı aşikardır."

'ADALETE TESLİM EDECEĞİZ'

"Demirtaş'a baskı yapmak için PKK'nın başı Öcalan'dan mesaj taşıyan bu bakan kimdir?" sorusunu soran İYİ Parti Sözcüsü Çıray, şu ifadeleri kullandı:

"İYİ Parti olarak savcıları göreve çağırıyoruz; Demirtaş'ın ifadesini almak için ne bekliyorsunuz? Türk ordusuna yapılan operasyonların ve 15 Temmuz hain kalkışmasının önünü açan 2010 referandumundan evet çıkması için terör örgütleri ile iş birliği yapanları önünde sonunda adalete teslim edeceğiz."

Demirtaş, savunmasında ve sonrasında avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Hükümet Öcalan'ın bazı değerlendirmelerini bize talimat gibi sunmaya çalışmıştır. Hükümetin çözüm süreçlerine yaklaşımdaki samimiyetsizliğinin de anlaşılması açısından bunların bilinmesinde fayda olduğunu düşünüyorum" demişti.

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Kızılay'a kayyum atanması kararı iptal edildi
EN ÇOK OKUNANLAR
Reklamın kapanmasına 5 saniye kaldı