Şevket Arslan

İşte yeni başkan Mustafa Cengiz'in bombaları!


22 Ocak 2018 11:39

Galatasaray'da yeni Başkan Mustafa Cengiz işe hızlı başlayacak...

Galatasaray'da yeni Başkan Mustafa Cengiz işe hızlı başlayacak... ilk etapta Fatih Terim’le masaya oturacak. Kendisine ''bizimle yola devam et'' diyecek. Bununla yetinmeyecek, ''bizim Alex Ferguson’umuz ol. Sadece teknik direktör değil. Galatasaray’ın futbol aklı da ol'' teklifini getirecek. Basketbolda da şirketleşme olacak. Kulüp profesyonellere devredilecek.

Cengiz’in asıl bomba hamlesi ise Türk futbolcularla ilgili olacak. Başta kaptan Selçuk İnan olmak üzere tüm yerli oyuncularla masaya oturulacak. Sözleşmelerinde yazan ''Euro''ları TL’ye çevirecek. Kabul etmeyenlere ''kendinize kulüp bulun'' denecek. Yeni sözleşme imzalanacak yerli oyuncuların tamamına da ''TL'' üzerinde sözleşme teklif edilecek. Yerli oyuncuların haklarını korumak için ayrıca TEFE-TÜFE oranında zam maddesi sözleşmelerine eklenecek.

Yabancıların maaşlarını da yine TL yapmak için kolları sıvayacak. Başkan olduğu günden itibaren tüm yabancılarla başta Gomis ve Feghouli olmak üzere görüşmeler başlayacak. Bu oyunculara ''maaşlarınız TL’ye çevrildiğinde herhangi bir kur kaybı durumunda sorumluluk bizde denecek.'' Tüm yabancılar kur kaybına karşı sigortalanacak.

Sportif AŞ'de de yenilikler gündemde

Mustafa Cengiz’in başkan seçilmesiyle Sportif AŞ’de de yeni bir yapılanma olacak... şu an da Dursun Özbek’in yürüttüğü yönetim kurulu başkanlığı görevi Burak Elmas’a verilecek. Yönetim kurulu başkan vekilliği görevi ise Abdürrahim Albayrak da olacak. Dursun Özbek, Nasuhi Sezgin, Mehmet Özbek ve Mehmet Dedeoğlu dışında Sportif AŞ’nin bağımsız iki üyesi Emre Alkin ve Yusuf Günay’ın ise görevlerine devam etme ihtimalleri var.

Elmas ve Albayrak ikilisi ayrıca Florya’nın da yeni patronları olacak.

Cengiz, eski başkanları tek tek ziyaret edecek

Yaklaşık 4 ay süresinde başkanlık yapacak olan Mustafa Cengiz’den ''tam barış'' hamlesi yolda... Özbek’in seçilmeden önce verdiği ''eski başkanlardan kurulu bir üst akıl kuracağım'' sözünü Cengiz yerine getirecek. İlk etapta efsane başkan Selahattin Beyazıt’ı ziyaret edecek. El öpecek. Helallik alacak. Ardından, Faruk Süren ve Alp Yalman'la bir araya gelecek akıl danışacak. İbra edilmeyen Adnan Polat'a iade-i itibar için çalışacak. Ünal Aysal'la kulübü barıştıracak. Kısa süreli başkan Duygun Yarsuvat’tan fikir alacak.

Cengiz'den Özbek'e: 20 milyon Euro'yu bırak, helalleşelim!

Mustafa Cengiz’in başkan seçilmesi Dursun Özbek’in verdiği bir sözü akıllara getirdi.

8 Mart 2017’de Dursun Özbek, ''Tüzükten geriye dönük yürüyerek kendi dönemimde çıkmış rakamı ödeyeceğim'' demişti. Mustafa Cengiz ise eski Başkan Özbek’e bu rakamları, Sportif A.Ş.'den 460 milyon TL, 100 milyon TL kulüpten toplam 560 milyon TL olarak çıkaracak. Gönderecek. Kulüpten hali hazırda 20 milyon euro civarında bir alacağı olan Özbek’e ''alacağından vazgeç. Helalleşelim'' diyecek.

Mayıs için Ombudsman aranmaya şimdiden başlandı

Mustafa Cengiz başkan seçildi. Galatasaray’da Mayıs ayında yeniden seçim var... Cengiz daha şimdiden aday. Yaklaşık 4 aylık süreçte beklenen ise Galatasaray’ın bir ombudsman çıkarması.

Cengiz’in seçilmesinde etkin rol oynayan Paper Moon Grubu’nun Mayıs’taki seçimin de belirleyicisi olacağı şimdiden konuşuluyor. Hatta grubun Ali Dürüst’ün TFF’deki görevini bırakıp Galatasaray başkanlığına adaylığını koyması için baskı yapacağı da iddialar arasında

Bu arada Mayıs ayındaki seçimde ''ombudsman'' kim seçilirse seçilsin listesinde, Abdürrahim Albayrak, Burak Elmas, Adnan Sezgin, Mehmet Cansun hatta Alp Yalman ve Faruk Süren gibi iki efsane başkanın da yer alacağı seçim biter bitmez konuşulmaya başlandı.

Özbek, seçim ''KAP''ını yerine getiremedi

Albayrak ve Elmas hamlesi sonrasında Özbek’in akıl hocaları kendisine, ''transfer yap. Seçim günü bir KAP bildirimi yap'' önerileri getirmişti. Özbek son ana kadar bunun için çalıştı. Hatta Bony ismi öne de fırladı. Andre Silva, Junior Tavares ve Arteaga beklendi. Ama çabalar sonuç getirmedi.