Kaan Özbek

İsimler ve cisimler!


25 Şubat 2018 00:01

İNSANLAR kendi ruh hallerini ve egolarını yansıtan isimleri koyuyor evlatlarına. O isim ömrü billah öyle şeyler yüklüyor ki sonra, kimi zaman baş edemeyebiliyor insan…
Sol görüşlü bir ailenin evladıydım. 80 darbesi sırasında da 4 yaşındaydım. O ara ailevi kökenlerimizden gelen bir gelenek sonucu adımı Kaan koymuşlar. Yıllar geçti okula başladım, ilkokulda bir sorun yaşamadım ama ortaokulda sağ görüşlü öğretmenlerden çok baskı gördüm adım ve soyadım nedeniyle.
Düşünsenize çocuğuna Savaş ismi koyanlar, Korkut ismi koyanlar yahut peygamber ismi koyanlar ve hatta Barış koyanlar nasıl bir misyon yüklüyorlar farkındalar mı?
Sırf dini imgeler olsun diye askerlik zamanımda adı Usame olan bir delikanlı tanımıştım. Onbaşısından Albayanı kadar herkes şöyle tedirgin bakıyordu gence, malum Usame Bin Ladin gibi bir adaşı var yani.
İnsanlar çocuklarının kaderini de belirliyor isim koyarken. Öyle gereksiz öyle acayip misyonlar yüklüyorlar ki üzerlerine adeta ona ait olan bir kaderi kendi elleriyle şekillendiriyorlar.
Oysa adı Savaş olup da barışa tutkulu, yahut adı Sevgi olup da nefret saçan insanlar yok mu?
Var elbette…
Olacak da…
Çocuğunuza, “Sana ne isim koyayım yavrum?” deme şansınız olmadığına göre bir zahmet düşünün o ömürlük yükü minicik omuzlarına koymadan önce…