Dr. Figen Ökten

İdrarımı yaparken yanma ve birkaç damla kan geliyor


09 Nisan 2017 09:24

SORU: İdrarımı yapmadan önce beyaz bir sıvı geliyor ve yaparken çok yanma oluyor. Yaptıktan sonra ise 4 - 5 damla kan geliyor. Bu esnada yanma da oluyor. Sebebi ne olabilir?

CEVAP: Değerli okurum, yakınmaların idrar yolunda bir enfeksiyona işaret ediyor. Eğer korunmasız bir cinsel ilişki var ise, cinsel yolla bulaşan mikropların oluşturduğu ’üretrit’ de olabilir. Bir an önce üroloji uzmanına görünmeni tavsiye ederim.

Vajinal kuruluktan dolayı ilişkiye giremiyorum...

SORU: İki sene önce menopoza girdim. O dönemden sonra cinsel ilgi ve isteğim azalmaya başladı. Üstelik vajinal kuruluk nedeniyle ilişkiye girmekte de zorlanıyorum. HRT uygulanıyor ama bunun cinsel isteğe bir faydası yok... Şikayetlerim acaba sadece menopozla mı ilgili yoksa sizce psikolojik olabilir mi?

CEVAP: Değerli okurum, bahsettiğin şikayetler menopozda östrojen azalmasına bağlı gelişen şikayetlerdir. HRT alan bir kişide bu şikayetler zaman içerisinde gerileyecektir. Doktoruna bu şikayetinizi bildirip muayene sonrası mutlaka çözüm yoluna gidilecektir, gerekirse lokal kullanımlı östrojen preparatları önerilebilir. En doğrusu seni takip eden doktorunla görüşüp onun önerileri doğrultusunda hareket etmendir.

Prezervatif kullandım ama az akıntı geliyor!

SORU: İyi günler doktor hanım. Kondomlu ilişkiden 4-5 gün sonra penisimde yanma ve çok az akıntı gelmeye başladı. HİV olasılığı ya da bel soğukluğu ihtimali var mıdır?

CEVAP: Değerli okurum, cinsel ilişki de kondom kullanmak büyük olasılıkla cinsel yolla bulaşan hastalıkların geçişini önler. Ancak temastan önce kondomu uygun şekilde takmak gerekir, her türlü seks için de bu geçerlidir. Sendeki yakınmalar öncelikle üretrit (bel soğukluğu ya da bunun dışındaki mikroplar tarafından oluşturulan idrar yolu enfeksiyonu) düşündürüyor. Penisteki akıntıdan bir örnek alarak bu mikroorganizmalar araştırılmalıdır. Bir üroloji uzmanına görünerek bu testleri yaptır. Kondom ile korunduğundan HIV enfeksiyonu riski düşüktür, emin olmak için bir kan testi yaptırabilirsin.

İlaç yüzünden boşalma sorunu yaşıyorum...

SORU: Figen hanım, bir haftadır kullandığım bir ilaç var. Bu ilaç bende çok geç boşalma ya da boşalamama gibi bir yan etki yaptı. Bu durum beni çok rahatsız ediyor sizce ilacı bıraktıktan sonra bu boşalamama sorunun ortadan kalkar mı?

CEVAP: Değerli okurum, bazı ilaçların yan etkisi olarak geç boşalma görülebilir, özellikle de depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar bu durumu oluşturabilir. Tedavi bittikten ve ilacı kestikten sonra düzelecektir.