Her bir cep telefonu, yasadışı çocuk istismarı yapan çetelere gelir sağlıyor

Birleşik Krallık’ta bulunan Plymouth Üniversitesi'nden bir grup bilim adamı, bir blenderde bir akıllı telefonu ezdi. İçerdiği tüm malzemeleri ayrıntılı olarak tanımak için kimyasal bir deney yaptı.


15 Mart 2019 16:39

Deney cep telefonlarının genellikle Afrika'daki silahlı gruplar tarafından kontrol edilen mayınlardan ekstrakte edilen tungsten ve kobalt gibi nadir maddeleri içerdiğini ortaya koydu.
Bilim adamları cep telefonu ezdikten sonra, parçalarını yaklaşık 500 derece sıcaklıkta sodyum peroksitle karıştırdı. Bu şekilde cihazın ayrıca 33 gram demir, 13 gram silikon ve 7 gram krom içerdiğini buldular.

Araştırmacılar telefonun tungsten ve kobalt dışında molibden, neodim ve praseodim gibi bir başka kritik elementler içerdiğini açıkladı. Ek olarak her bir cihaz yaklaşık 90 miligram gümüş ve 36 miligram altın içermekte.

Tungsten ve kobalt maddelerinin satışının illegal olarak özellikle çocuk istismarı gibi bazı ciddi suçları içeren yasadışı ticaret ağlarını kontrol eden suç organizasyonları tarafından sağlandığı biliniyor.

Bir cep telefonun bataryası 675 bin litreye kadar suyu kirletebiliyor. Bu da çevreye 186 ton CO2 ekolojik ayak izi bırakmaya eşdeğer.

Kaynak: Gazetesok.comHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Tapu dairesinden çıkan vatandaşlara kapkaç yapa...
EN ÇOK OKUNANLAR