'Hayır' demekten fenalık gelmiş

ABD’de, Hollywood’un ünlü yapımcısı Harvey Weinstein’ı tacizle suçlayan kadınlara oyuncu Salma Hayek de katıldı.


15 Aralık 2017 16:26

ABD’de, Hollywood’un ünlü yapımcısı Harvey Weinstein’ı tacizle suçlayan kadınlara oyuncu Salma Hayek de katıldı. Hayek, Weinstein’ın kendisini öldürmekle tehdit ettiğini ve cinsel tacizde bulunduğunu iddia etti. Seksi aktris, film projesi boyunca Weinstein’a defalarca “Hayır” demek zorunda kaldığını belirtti.

ABD'li sinema oyuncusu Salma Hayek, Hollywood film yapımcısı Harvey Weinstein'in cinsel tacizine uğradığını söyleyen oyunculara eklendi. DW Türkçe'nin New York Times gazetesinde uzun bir görüş yazısı kaleme alan Hayek'ten aktardığına göre, Hayek, 2002 yılında "Frida" filminin çekimlerinin kendisi için bir "kabusa" dönüştüğünü yazdı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

"(Weinstein) yıllar boyunca kabusum oldu" sözlerini kullanın Hayek, yapımcının kendisinden masaj, seks ve beraber duş alma talabinde bulunduğunu ve bu taleplerini tekrar tekrar reddetmek zorunda kalmanın skandallara bulaşan film patronunu çok kızdırdığını belirtti.

51 yaşındaki sinema oyuncusu cinsel taciz skandallarının baş aktörü ile yaşadıklarını tüm detayları ile anlattığı uzun yazısında Weinstein için "Sanırım 'hayır' kelimesinden daha fazla nefret ettiği bir şey yoktu" ifadesini kullandı.

Salma Hayek'in Frida Kahlo'yu canlandırdığı film 2002 yılında vizyona girmişti.

FRİDA'NIN ARKA PLANI

Hayek, 1990'lı yıllarda oyunculukta yükselmesinde Weinstein'in çok büyük etkisi olduğunu kabul ederken, bunun bir bedeli olduğunu kaydetti. Oyuncu, "Gecenin her saati, bir otelden öbürüne, bir mekandan diğerine bir anda kapımda belirirdi" itirafında bulundu.

Aynı şekilde Hayek, Hollywood patronunun yapımcılığını üstlendiği Frida filminin çekilmleri sırasında akılalmaz taleplerde bulunduğunu ekledi. Sadece kendi zevki için senaryoya çıplaklık ve bir kadınla sevişme sahnesi eklediğini kaydeden oyuncu, çekim anları için "Vücudum ağlamaktan ve titremekten başka tepki veremedi" ifadesini kullandı ve ekledi:

"Nedeni ise bir başka kadınla çıplak olacağımdan değil, bir başka kadınla sadece Harvey Weinstein için çıplak olacağımdandı."

Oyuncu Weinstein'in kendisini ölümle bile tehdit ettiğini ve öfkesini kontrol etmekte zorlandığını kaydetti.

Hayek'in yazısında aktardığı kadarıyla her şeye rağmen yapımcı, filmin vizyona girmesini engellemek istemiş, ancak yönetmen Julie Taymor ve kendisinin baskısıyla sonunda ikna olmuştu. Frida, dünya çapında 56 milyon gişe hasılatı elde ederken, altı dalda Oscar adaylığını iki ödülle taçlandırmıştı.

BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ

Weinstein'in Ekim ayında cinsel taciz ile suçlanması sonrası başlayan ve eğlence dünyası başta olmak üzere birçok sektörde benzer istismar suçlamaları ile yayılan skandallar zinciri ile birlikte konu ABD'de uzun zamandır gündemde.

Şu ana kadar Meryl Streep, Judi Dench, Gwyneth Paltrow ve Angelina Jolie gibi birçok kadın Hollywood yıldızının kariyerleri boyunca benzer tacizlerle karşılaştıklarını ilan etmeleriyle birlikte konu ABD'den tüm dünyaya yayılmış ve sosyal medyada #metoo (ben de) etiketi ile birçok kadın, hayatları boyunca karşılaştıkları benzer vakaları dile getirmeye başlamıştı.

Hayek de yazısında bunca yıldır sessiz kalmasına karşın son dönemde çığ gibi büyüyen kampanyalar ile birlikte sesini yükseltmenin vakti geldiğini kaydetti.

Skandalların peşisıra gelmesi ile birlikte Weinstein'in kendi kurduğu şirketindeki işine son verilmiş, ABD ve Britanya'daki prestijli film akademileri ve ödül konseyleri olmak üzere birçok kuruluş ile ilişiği sonlandırılmıştı.

Hayek'in iddiaları üzerine Weinstein'in avukatı bir açıklama yaparak kısa bir süre içerisinde tüm suçlamalara yanıt vereceklerini söyledi.

51 yaşındaki Hayek, New York Times için 'Harvey Weinstein benim de canavarım' başlıklı bir makale yazdı.

'YILLARCA BENİM CANAVARIMDI'

Aralarında Angelina Jolie ve Asia Argento gibi isimlerin de olduğu onlarca kadına cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan Weinstein için 'O tutkulu bir sinefil, risk alıcı, filmdeki yeteneklerin destekçisi, bir baba ve bir canavardı. Yıllarca benim canavarımdı" diyen Hayek,  yapımcı ile yaşadıklarını anlatması için gazetecilerin, oyuncu arkadaşı Ashley Judd da dahil çok sayıda kaynaktan kendisiyle iletişim kurduğunu belirtti.

O dönemi atlatıp 'hayatta kaldığı' düşüncesine kendisini inandırdığını, Weinstein hakkında çok sayıda kadının açıklama yapması nedeniyle konuşma sorumluluğundan kaçtığını ve anlatacaklarının bir fark yaratmayacağını düşündüğü için daha önce sustuğunu anlatan Hayek "Kendi korkaklığımla yüzleşmeli ve hikayemi alçakgönüllü şekilde kabul etmeliydim" ifadelerini kullandı.

'TARANTINO VE CLOONEY İLE OLAN DOSTLUĞUM BENİ TECAVÜZDEN KORUMUŞ OLABİLİR'

Meksika'dan ABD'ye geliş hikayesi, kariyerinden ve Weinstein'ın sektördeki öneminden bahseden Hayek 'en büyük hayali' olan Meksikalı ressam Frida Kahlo'nun hayatını anlatan filmi çekmek için Weinstein ile anlaştığını anlattı.

"Onu, yönetmen Robert Rodriguez ve yapımcı Elizabeth Avallan ile olan ilişkim nedeniyle biraz tanıyordum. Ama o dönem bildiklerim sadece dikkat çekici bir zekası olduğu, sadık bir arkadaş ve aile babası olduğuydu" diyen Hayek "Şimdi bildiklerim ışığında beni onun tecavüzden koruyan şeyin Quentin Tarantino ve George Clooney ile olan dostluğum olup olmadığın merak ediyorum" ifadelerine yer verdi.

'HAYIR'DAN DAHA FAZLA NEFRET ETTİĞİ BİR KELİME OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM'

İtalyan model: Weinstein taciz konusunda susmam için 1 milyon dolar ödedi
Hayek, Frida filmini çekebilmek için Weinstein'ın birçok cinsel tacizine nasıl katlandığını ve defalarca 'Hayır' demek zorunda kaldığını şu sözlerle anlattı:
"Birçok farklı otel ve mekanda gecenin bir vakti gelip kapıyı açmamı istemesine hayır. Onunla birlikte duş almaya hayır. Duş alırken beni seyretmesine izin vermeme hayır. Bana masaj yapmasına izin vermeme hayır. Çıplak bir arkadaşının bana masaj yapmasına izin vermeme hayır.Bana oral seks yapmasına izin vermeme hayır. Başka bir kadınla birlikte önünde soyunmama hayır. Hayır, hayır, hayır, hayır, hayır… Her ret onun Makyavelist öfkesine neden oluyordu. 'Hayır'dan daha fazla nefret ettiği bir kelime olduğunu düşünmüyorum."

'ONUN GÖZÜNDE BİR SANATÇI HATTA İNSAN DEĞİLDİM'

Cinsel taciz ve tecavüzle suçlanan yapımcı Weinstein'ın 91 kişilik listesi ortaya çıktı

Weinstein'ın bir aşırı sevecen davrandığını, bir öfke nöbetlerine tutulduğunu anlatan Hayek, yapımcının bir keresinde kendisine "Seni öldürürüm. Yapamayacağımı sanma" dediğini de belirtti.
Ardından Weinstein'ın kendisinin yıllarca üzerinde uğraştığı Frida filminin başrolünü ve senaryosunu başka bir aktrise önerdiğini anlatan Hayek, "Onun gözünde bir sanatçı hatta bir insan değildim. Ben bir şeydim. Bir kişi değil, bir beden" ifadelerini kullandı.

Weinstein'ın kendisinin prodüktörlüğünü ve başrolünü üstlendiği proje için az sürede imkansız görevler istediğini belirten Hayek, Antonio Banderas, Edward Norton ve Ashley Judd gibi oyuncu dostları ve filmde çalışan diğer kişilerin yardımlarıyla bu zorlukların üstesinden geldiğini anlattı.

WEINSTEIN'DAN SEKS SAHNESİ TEKLİFİ

"Çekimlerin yarısı bitmişken Harvey sete gelip Frida'nın bitişik kaşından şikayet etti. Topallamayı çıkarmam konusunda ısrar etti ve oyunculuğumu fırçaladı. Ardından herkesten odadan çıkmalarını istedi. Benim tek özelliğimin cinsel cazibem olduğunu ve bu filmde bunun olmadığını, o nedenle filmi sonlandıracağını çünkü kimsenin beni bu rolde görmek istemediğini söyledi" diyen Hayek, Weinstein'ın filme başka bir kadınla tamamen çıplak sevişme sahnesi koyması halinde filmi bitirmelerine izin vereceğini söylediğini aktardı.

Hayek, sevişme sahnesi yerine oyuncu Ashley Judd'un canlandırdığı karakter ile Frida arasında sonu öpüşme ile biten bir tango sahnesini filme eklemek zorunda kaldıklarınıı anlattı.

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
13 Aralık Perşembe Ankara'da okullar tatil oldu...
EN ÇOK OKUNANLAR
Reklamın kapanmasına 5 saniye kaldı