Yağmurlar Avustralya’ya felaket getirdi! Şimdi de balık katliamı

Uzun süredir orman yangınlarının yarattığı felaketle savaşan Avustralya’ya bu kez de yağmurlar felaket getirdi. Şiddetli yağmurlar yangınların küllerini nehrlere sürükledi. Bu da milyonlarca balığın telef olmasına neden old.

17 Ocak 2020 Cuma 10:55 | Son Güncelleme: 17 Ocak 2020 Cuma 10:56
Yağmurlar Avustralya’ya felaket   getirdi! Şimdi de balık katliamı

Avustralya’da yaşanan orman yangınları 1 milyarın üzerinde hayvanın telef olmasına neden oldu. Ancak bu hafta başında alevleri söndürmeye yardım eden şiddetli yağmurlar da, kitlesel hayvan ölümlerine neden oluyor. Yeni Güney Galler'deki Kempsey Shire'da bulunan Bellbrook yakınlarındaki nehrin 60 ila 70 kilometrelik kısmında, kömürleşen orman yangınlarını getirdiği külün nehir suyuna karışması, kitlesel balık katliamına neden oldu.

Nehrin yakınında yaşayan Arthur Bain, “bölgede yaşayan diğer komşularla konuştuğumuzda yaklaşık 60 kilometrelik bir alanda çamur içinde çürüyen balıklar dikkat çekiyor. Ciddi bir sorunumuz daha var” ifadelerini kullandı.

Yeni Güney Galler Temel Endüstriler Departmanı (DPI) da toplu balık ölümleri hakkında çağrı aldıklarını doğruladı. Sözcü, "DPI balıkçılık personeli orman yangını sezonunun başlamasından bu yana koşullara karşı yüksek alarma geçti" ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: gazetesok.com

avusturalya