Tarihin akışını değiştirecek keşif! Tunç Çağı’nın New York’u bulundu

Araştırmacılara göre İsrail topraklarından büyük bir antik yerleşimin keşfedilmesi, yalnızca Kenanların yerel nüfusunun 5 bin yıl önce yaşadığı kentleşme sürecine ışık tutmuyor, aynı zamanda dönem anlayışımızı da tamamen değiştiriyor.

07 Ekim 2019 Pazartesi 15:02 | Son Güncelleme: 07 Ekim 2019 Pazartesi 15:03
Tarihin akışını değiştirecek keşif!  Tunç Çağı’nın New York’u bulundu

İsrail’in Eski Eserler Kurumu (IAA) yaptığı açıklamada, yerel arkeologların 5 bin  yıllık bir şehrin kalıntılarını keşfettiğini, keşfedilen yerleşim yerinin bugüne kadar bölgede bulunan ve Tunç Çağı'ndan bugüne gelmiş en büyüklerinden biri olduğu bilgisini paylaştı. Bilim adamlarına göre Tel Aviv'in 50 kilometre kuzeyinde Harish şehrinin yakınında bir otoyol projesinin hazırlıkları sırasında keşfedilen şehir sadece Tunç Çağı anlayışını değil tarihini bile baştan aşağı değiştirebilir.

Yetkililer buldukları şehri, Tunç Çağı’nda yaklaşık 6 bin kişiye ev sahipliği yapan  ve yaklaşık 65 hektarı kapsayan “Erken Tunç Çağı’nın New York”u olarak yorumladılar. Kazıyı yöneten Itai Elad,  Yitzhak Paz ve Dina Shalem yaptıkları ortak açıklamada, “bu çok büyük bir şehir. İlk Tunç Çağı için dev bir mega şehir.

Binlerce insan düşünün. Tarım yapan. Farklı bölgelerle ve hatta bölgedeki farklı kültür ve krallıklar ile yaşayan ve ticareti yapan bir şehir. Bu Tunç Çağı’nın New York'udur. kozmopolit ve planlı bir şehir” ifadelerini kullandılar.

Arkeologlar ayrıca, “konut kalıntıları, çeşitli tesisler ve kamu binaları, organize toplumun ve o dönemde var olan sosyal hiyerarşinin bir göstergesidir” iddiasını ortaya attılar. Araştırmacılar; çanak çömlek parçaları gibi yaklaşık dört milyon parçanın, bölgede çakmaktaşı aletler ve taş vazolar buldular. Arkeologların sıradışı bir ritüel tapınağı olduğuna inandıkları bölgede yanmış hayvan kemiklerinin de bulunması oldukça dikkat çekici olarak işaret edildi. Ayrıca bulgular uzmanları tarafından, “bu bulgular, bölgede yaşayan büyük topluluğun manevi hayatına, malzemenin ötesine bakmamızı sağlıyor” şeklinde yorumlandı.

Bununla birlikte, kentin evlerinin hemen altında, başka bir yerleşim gibi görünen 7 bin yıl öncesine dayanan Kalkolitik dönemden şok edici keşif daha yapıldı.

Bu alandaki kazı iki ana yerleşim ortaya çıkarırken, 7 bin yıllık olan yerleşim yerinin çok büyük bir tarımsal yerleşim alanı olduğu bilgisi verildi. İki bin yıl sonra, başka bir yerleşim dünyanın bu bölgesinde bilinen ilk şehirlerden biri haline geldiği bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: Gazetesok.com

israil