Kişisel gelişim grubu diye girdi seks tarikatı çıktı

Tarikat üyeleri genellikle kendi özgür iradeleriyle hareket ettiklerini söylüyorlar. Mevcut ve eski tarikat üyeleri suçlama yöneltmek istese bile, birçoğu olası misillemeler ya da bir dönem tarikat üyesi olmanın getirdiği utanç nedeniyle korkuyor.

22 Eylül 2019 Pazar 11:48 | Son Güncelleme: 22 Eylül 2019 Pazar 11:50
Kişisel gelişim grubu diye girdi seks tarikatı çıktı

20 yıl boyunca, bir "kişisel gelişim grubu" olduğu iddia edilerek yürütülen seks tarikatı Nxivm'in elinden kaçmayı başaran oyuncu Sarah Edmondson, yaşadıklarını anlattı.

Şu anda 42 yaşında olan Kanadalı oyuncu Sarah Edmondson, tarikata girdiğinde henüz 27 yaşındaydı.

Edmondson, tarikat üyelerinden film yapımcısı Mark Vicente ile tanıştıktan sonra Nxivm'e katıldı.

Vicente, tarikatın bir kişisel gelişim grubu olduğu yalanını söyledi. Genç kadın, kendisine söylenen bu yalandan şüphelenmedi.

Edmondson, tarikata girdiğinde hayatında iyi bir yerlere gelmek için çabalayan genç ve umut vadeden bir oyuncuydu.

Tarikatta 10 yılı aşkın süre geçirdi Kanadalı oyuncu... Bu süre boyunca kendini tarikata adadı. Seks tarikatının kurucu üyeleri olan Keith Raniere ve Nancy Salzman'ın sağ kolu haline geldi.

Kendini "dünyayı değiştirmek isteyen hümanist insanlarla dolu" bir kulüpte sanan Sarah, burada tanıştığı biriyle evlendi ve çocuk doğurdu.

Tarikatın geleneği olarak, kurucu Keith Raniere'in adının baş harflerinin kadınların vücutlarına dağlanıyordu.

40 dakika kadar süren bu acılı süreç, Sarah Edmondson'u çok etkiledi. Raniere'in baş harfleriyle dağlanan kadınlar, daha sonra onunla ilişkiye giriyordu.

Sarah, bu uygulamayla bir güçlendirme ve motivasyon topluluğunda değil bir kölelik sisteminin içine dahil olduğunu anladı.

Edmondson, kendisini tarikatla tanıştıran Mark Vicente'nin de cesaretlendirmesiyle tarikatı terk edip kaçmaya karar verdi.

Raniere'in istismarına maruz kalmadan kocası ile birlikte tarikattan kaçmayı başardı Sarah. 2017 yılının ekim ayında tarikatta yaşananları anlattı.

Oyuncunun açıklamaları New York Times gazetesinin birinci sayfasında yayınlandı.

Çok satanlar listelerine giren bir kitap yazan Edmondson, kendisi gibi genç ve saf insanların bu gibi tarikatlardan korunması için yardımcı olmak istiyor.

Seks tarikatı Nxivm'in lideri Keith Raniere, New York'ta aralarında şantaj, kadın ticareti ve çocuk pornosunun da bulunduğu suçlamalardan hüküm giydi.

Raniere 20 yıl boyunca, bir "kişisel gelişim grubu" olduğunu iddia eden ve binlerce takipçisi bulunan Nxivm'in liderliğini yürüttü.

Duruşma sırasında, tarikatın eski üyeleri grubun gerçekte nasıl yönetildiğini anlatan tanıklıklar yaptı.

İlişkilerini kopartmaya zorlandıklarını, fiziksel ve cinsel tacize uğradıklarını söylediler. Bazıları da kürtaja zorlanmıştı.

Bir "efendi ve köle" sisteminde, bağlılıklarını göstermeleri için kadınlardan, çoğunlukla kendilerini aşağılayıcı durumlarda gösteren fotoğraflarını bir tür "teminat" olarak teslim etmeleri isteniyordu.

Ortaya dökülen rahatsız edici gerçekler, birçok insanı şoke etti ve dünyanın pek çok yerinde haberlere konu oldu.

Forbes dergisine göre yetkililer, Nxivm'in faaliyetlerinden 2003 yılında kaygılanmaya başlamıştı. Ancak New York Times gazetesi, şikayetlerin araştırılması girişimlerinin, kadınların rıza gösterdiğini ya da hukuki boşlukların harekete geçmeyi önlediğini söyleyen yetkililer tarafından engellendiğini yazdı.

Tarikat üyeleri genellikle kendi özgür iradeleriyle hareket ettiklerini söylüyorlar. Mevcut ve eski tarikat üyeleri suçlama yöneltmek istese bile, birçoğu olası misillemeler ya da bir dönem tarikat üyesi olmanın getirdiği utanç nedeniyle korkuyor.

Kaynak: Milliyet

tarikat