Karanlık yüzü ve skandallarıyla Burning Man Festivali

ABD'nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü'nde gerçekleşen dünyaca ünlü Burning Man Festivali, bu yıl skandallarla gündeme geldi. İşte fetival hakkındaki karanlık gerçekler...

06 Eylül 2019 Cuma 11:14 | Son Güncelleme: 06 Eylül 2019 Cuma 11:27
Karanlık yüzü ve skandallarıyla Burning Man Festivali

Coachella ile birlikte ABD'nin en büyük festivali kabul edilen Burning Man, önceki gün binlerce kişinin önünde gerçekleşen cinsel ilişki rezaletiyle tüm dünyada konuşuldu.

Dünyaca ünlü Grammy ödüllü DJ Flume'un sahnede bir hayranıyla cinsel ilişkiye girmesi, gündeme bomba gibi düşmüştü.

Olay yaratan skandal olay sonrasında tüm gözler olayın gerçekleştiği Burning Man Festivali'ne çevrildi.

 

İngiliz Daily Mirror gazetesi, festivalin ardındaki karanlık gerçekleri haberine taşıdı.

Burning Man, bundan 33 yıl önce, hippie kültürüne selam çakan, bağımsız bir festival olarak başladı.

1986 yılında, San Francisco'da bulunan Baker Plajı'nda Larry Harvey ve Jerry James tarafından gerçekleştirilen festivalin en önemli anı, ahşap bir adam kuklasının ateşe verilmesiydi.

 

Festival, 1990 yılında Nevada'daki Black Rock Çölü'ne taşındı. Bu bir dönüm noktası oldu. Festivalin adını her geçen sene daha çok kişi duydu ve katılımcı sayısı gün geçtikçe arttı.

 

İlk düzenlendiğinde sadece 20 kişinin katıldığı festival, aradan 33 yıl geçtiğinde 50 bini aşkın bir katılımcı kitlesine sahip oldu.

 

Burning Man'in bohem ve özgür ruhlu kişilerin buluştuğu underground bir festival olması planlanmıştı. Ancak dünyanın en ünlü etkinliklerinden biri haline gelen festival amacından şaşmaya başladı.

 

Milyonerlerin, Victoria's Secret meleklerinin ve sosyal medya fenomenlerinin iple çektiği ve boy gösterdiği bir etkinlik halini aldı.

 

 

 

 

Kaynak: milliyet

Black Rock Çölü Burning Man Festivali