Kanada’dan, düşen Ukrayna uçağındaki vatandaşlarının ailelerine tazminat sözü

Kanada Ulaştırma Bakanı, İran’da düşen Ukrayna uçağında yer alan Kanada vatandaşlarının ailelerine tazminat sözü verdi.

17 Ocak 2020 Cuma 10:50 | Son Güncelleme: 17 Ocak 2020 Cuma 10:51
Kanada’dan, düşen Ukrayna uçağındaki  vatandaşlarının ailelerine tazminat sözü

Ulaştırma Bakanı Marc Garneau düzenlediği basın toplantısında, Kanada’nın, İran'da meydana gelen Ukrayna Havayollarına (UIA) ait uçağın düşürülmesiyle hayatlarını kaybedenlerin ailelerine, sevdiklerini kaybetmenin acısını dindirmek tazminat alacakları sözü verdi. Bakan, “ilk önceliğimiz, şu anda, bu trajedide hayatını kaybeden 57 Kanadalının ailelerini ve yakınlarını desteklemek.

Sevdiklerini geri getiremesek de, bu zor zamanlarından hayatlarını südürmelerine yardımcı olmak için tazminat aldıklarından emin olacağız” dedi.

Garneau, İran'ın hala düşürülen UIA uçağının kara kutularını elinde tuttuğunu ve Kanada'ya henüz erişim izni verilmediğini de belirtti. Ulaştırma Bakanı, “kara kutular soruşturmaya öncülük eden İran’ın elinde” dedi. Garneau, İran hükümetinin Kanadalı yetkililerin kara kutu okumalarına katılmasına izin verileceğini belirtti.

Başbakanlığın Parlamento Sekreteri Ömer Alghabra da, İran'dan tahsil edilmesi planlanan tazminatın yanı sıra Ottawa yönetiminin de kazadan etkilenenlerin ailelerine ek tazminat sağlamayı aktif olarak araştırdığını duyurdu.

Alghabra, Kanada hükümetinin ailelere ülkelerine geri dönme çabalarında yardımcı olmak için vize ücretlerinden feragat edeceği ya da para iadesi yapmak gibi çeşitli yollar aradığını da ekledi. Vize başvuru sürecini hızlandırmak ve zihinsel ve ruhsal olarak etkilenen kişilere hukuki danışmanlık vermek içinde çalışmaların sürdüğünü belirtti. Alghabra ayrıca, şimdiye kadar, kazada ölen hiçbir Kanada vatandaşının ülkeye geri gönderilmediğini de söyledi.

Kaynak: gazetesok.com

kanada