Panama’da sapkın tarikatın elinden 7’si çocuk 3’ü hamile 15 kişi kurtarıldı

Panama Ordusu dini bir mezhep tarafından kaçırılan 15 kişiyi düzenlediği operasyonla kurtardı.

17 Ocak 2020 Cuma 10:48 | Son Güncelleme: 17 Ocak 2020 Cuma 10:49
 Panama’da sapkın tarikatın elinden   7’si çocuk 3’ü hamile 15 kişi kurtarıldı

Panama Ordusu kendilerine "Tanrı'nın Yeni Işığı" denilen sapkın bir tarikat tarafından kaçırılan 15 kişiyi ülkenin batı bölgesinde bulunan Ngäbe Buglé’ye düzenledikleri operasyonla kurtardı. Tarikat üyelerinin ise tutuklandığı açıklandı.

Kamu Güvenliği Bakanı (Minseg) Rolando Mirones, Twitter hesabından yapığı açıklamada, "Bugün Ngäbe Buglé Bölgesinde, bir tarikatın 10 üyesi yakalandı. Yetkililere teslim edildi. Bu bölgede  özgürlüğünden yoksun bırakılan, tıbbi yardım almak üzere bekleyen 15 kişi de kurtarıldı" dedi.

Kamu Güvenliği Bakanlığı ayrıca Ngäbe Bugle’nin Alto Terrón bölgesinde yürütülen operasyon hakkında bilgi verdi. Bir çocuğun tarikatın elinden kurtulduktan sonra birkaç saat kaçtığını ardından Calobébora Nehri'ni geçerek Veraguas eyaletinde Rio Ruiz’e ulaşmayı başardığı bildirildi.

Minseg kurbanlar arasında 7 çocuk ve en az da 3 hamile kadın bulunduğunu bildirdi. Ulusal Hava Kuvvetleri Servisi tarafından kurtarıldıktan sonra kurbanların yakınlardaki hastanelere nakledildikleri bildirildi. Gözaltına alınan tarikat üyelerinin, topluma karşı suçlar ve diğer suçlar nedeniyle Santiago de Veraguas'ta Ceza Mahkemesine çıkartılacakları bildirildi.

Yerel Panama America gazetesi, "Tanrı'nın Yeni Işığı” tarikatının papazlarının "Tanrı'nın sözünü kabul etmeyi" reddedenlere şiddetli şeytan çıkarma ayinleri düzenlediğini iddia etti. Bölgeyi araştıran yetkililerin daha fazla kurban ve hatta toplu mezar bulmaktan korktuklarını yazdı.

Kaynak: gazetesok.com

Panama Ordusu