Kaan Özbek

Hayat her şeyi paylaşınca güzel…


18 Haziran 2018 00:56

YALNIZLIK güzel diyorlar. İnsanları yalnızlığa teşvik etmek için türlü cazibeler üretiyorlar. Ama yalnızlık öyle ballandıra ballandıra anlattıkları kadar güzel mi?
Peki bir lokma ekmeği, sevgiyi, kederleri, sevinçleri kısacası hayatı paylaşmak yalnızlıktan daha güzel olabilir mi?
Bir elin nesi var, iki elin sesi var.
Hayat paylaşınca güzel kim ne derse desin. Hayat, tüm yüküyle üzerine bile gelse birlikte omuzlayınca güzel o yükü. Birinin yetmediği yerde diğerinin elini taşın altına sokması, eksik kaldığın yeri başkasının tamamlaması ve bunu bir muhtaçlık olarak görmemek güzel…
Günümüz insanları hayatın güzel yanlarını birlikte paylaşıp, acılı kısımlarında birbirlerinden uzaklaşmayı tercih ediyor. Toplumun son zamanlarda insan benliğine dayata dayata sokuşturduğu kötü bir algı bu.
Oysa bizim toplumumuz böyle değildi.
Birinin evinde cenaze olsa 30 tencere yemek yığılır herkes cenaze sahibinin evine koşuşturur bir işin ucundan tutar acısını hafifletmeye çalışırdı.
Şimdi yok olan mahalle ve komşuluk kültürü ile birlikte kimsenin birbirini tanımadığı apartmanlarda evden tabut çıktığı görülmese evde cenaze olduğundan bile haberi olmuyor kimsenin.
Bunda son yıllarda gelişerek, bir bir mahalleleri yok eden kentsel dönüşüm projelerinin payı çok fazla.
Ve bu tür projeleri destekleyenler kentleri değil insanları dönüştürdüklerini, birbirlerine yabancılaştırdıklarının farkında bile değiller.
Ve en kötüsü de sürekli inandıklarını ispata çalıştıkları manevi duyguların da yok edicileri kendileri oluyorlar böylelikle.