Hamilelikte oral seks tehlikesi

Uzmanlar, hamile iken oral seks yapan kadınlar için ciddi sonuçlar ortaya çıkabileceği konusunda uyardı. İşte hamilelikte oral seksten uzak durmanızı gerektiren nedenler


08 Eylül 2017 12:11

Hamilelik ile beraber değişen bağışıklık sistemi nedeni ile kadınlar gebelik döneminde cinsel yol ile bulaşan hastalıklara karşı daha duyarlı hale geliyor. Bu nedenle oral seks ile bulaşacak genital herpes (HSV) kadınlar için gebelik döneminde büyük risk teşkil ediyor.

Hamilelikte cinsel yol ile bulaşan hastalığa yakalanan anne adayının, aynı hastalığı bebeğe aktarma riski %50 oranında. Buna ek olarak doğumda başka bir enfeksiyon geliştiğinde bebeğin ölüm riski ortaya çıkabiliyor. Bu tür durumlarda sezeryan doğumlar, normal doğumlara kıyasla daha çok öneriliyor.

Oral seks sırasında prezervatif kullanılsa dahi cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonların (CYBE) anneye geçme riski sürer. Bu nedenle oral seksten uzak durulmalıdır.

Doktorlar, partnerlerin gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren güvenli seks konusunda bilgi almalarını, her iki ebeveynin de olası tehlikelerin farkında olmalarını ve daha sonrası için gerekli tedbirleri almalarını öneriyor.

 

Kaynak: Pembenar - Milliyet


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Muharrem İnce: YSK’nın önünde oturacağım merak ...
EN ÇOK OKUNANLAR