Hamile kalmak için en iyi zaman ne zaman?

Hamile kalmak için ne zaman cinsel ilişkiye girmek gerekir? Yumurtlama dönemine girildiği nasıl anlaşılır? Fertil dönemi nedir?


06 Şubat 2017 13:35

Sperm, birkaç gün kadın vücudunda kalabilir. Diğer bir taraftan kadının yumurtası sadece bir günlüktür. Bu nedenle hamile kalmak için yumurtlamadan birkaç gün önce cinsel ilişkiye girmelisiniz. Çocuk isteyen çiftler yumurtlama döneminden 5 gün önce ve yumurtlamadan 1 gün sonra birlikte olmalı. Bazı uzmanlar, o dönemde her gün cinsel ilişkiye girmeyi öneriyor.

Fertil günleri

Fertil dönemi, hamile kalmak için en iyi zamanlardır. Her ay 6 gün gerçekleşen bu dönemde kadınlar yumurta salımını gerçekleştirir. Salımdan sonra yumurta sadece 1 gün yaşar. Buna karşın sperm, 1 haftaya kadar veya daha fazla yaşayabilir.

Spermin yumurtayı döllemesi için ayda 6 günü var. Bu nedenle yumurta salımı olmadan 1 gün önce seks yapılırsa döllenme ihtimali yüksektir. Ancak doğru günü tahmin etmek zor olduğu için en iyisi gebelik takvimine takılıp kalmak yerine gün aşırı seks yapmaktır.

Hamile kalmak için yardımcı olabilecek bir tüyo adet döneminde hemen önce veya sonrasında seks yapmaktır. Kadının fertil günlerini belirlemek hamileliğin ne kadar ilerlediğini ölçmekte kullanılabilir.

Servikal Mukustaki Değişimler

Kadınların fertil döneminin başlangıcının belirtisi olan servikal mukusundaki değişiklikler gözlemlenebilirse hamile kalmanın en iyi zamanın ne zaman olduğuna da varılabilir. Bu değişimler aynı zamanda hamile kalındığının da ilk belirtilerindendir.

Çiftler yumurta salımı dönemdeki ilk günde seks yapmadıysa yine de servikal mukusun değiştiği günde seks yaptıkları takdirde kadının hamile kalma ihtimali artmış olur. Bunun sebebi spermin bu mukus sayesinde yaşayabildiği ve kolaylıkla yumurtaya ulaşabilmesidir.

Yumurtlama Dönemi Testleri

Bunun dışında kadının yumurtlama döneminin başladığını anlayabilmesi için hamilelik testleri gibi evde de yapabileceğiniz yumurtlama testleri mevcuttur. Luteinize edici hormonlar yumurtlama döneminde artış gösterir ve bu testler o hormonun düzeyini ölçerek 12 ile 48 saat içinde yumurtlama döneminin başlayacağını belirler.

Bazal Vücut Derecesini Ölçmek

Her sabah ve akşam ölçülen bazal vücut derecelerinde çok ufak artışlar da yumurtlama döneminin başladığının işaretidir.

Fiziksel Belirtiler

Yumurtlama döneminin başladığını işaret eden fiziksel belirtiler her kadın için aynı değildir. Bazıları kolayca kendini belli ederken bazılarını fark etmek imkansıza yakındır. Karın bölgesinde kramplar, şişkinlik, göğüste hassasiyet ve az miktarda kanama yumurtlama döneminin bazı belirtilerindendir.

20 ile 30'lu yaşlardaki çiftlerin hamile kalma ihtimali daha fazladır. Hamile kalmak için en iyi zamanı belirlemede zorlanan veya bütün çabalarına rağmen hamile kalamayan çiftler doktora başvurarak hamile kalmayı kolaylaştıran çözümler  ya da alternatif yollar hakkında bilgi alabilirler.


İlgili Haberler

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Güpegündüz otobüs durağında ilişkiye girdiler!
EN ÇOK OKUNANLAR