Halkbank'tan 'ucuz dolar' açıklaması

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, cuma akşamı banka üzerinden düşük fiyatla döviz işlemleri yapılmasına ilişkin, "Hatalı kurlar saat 22.01 ile 22.39 aralığında kısa süreli olarak işlem görmüş, bazı müşterilerimiz dijital kanallardan yaptıkları döviz alım satımlarını bu hatalı kurlar üzerinden gerçekleştirmiştir. Sorunun tespit edilmesi üzerine, döviz alım satım işlemleri geçici olarak kapatılmış, kısa sürede alınan tedbirlerle sistemde doğru kurların uygulanması sağlanmıştır." açıklamasında bulundu.


02 Eylül 2018 18:15

Halkbank'tan yapılan açıklamada Arslan'ın katıldığı NTV canlı  yayınının notları paylaşıldı.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bankanın dijital kanallarında gerek bilgilendirme amaçlı,  gerekse döviz alım satım işlemlerinde kullanılmak üzere yayınlanan kurların  sisteme aktarılmasında kullanılan dış veri kaynağı Bloomberg’de meydana gelen  sistemsel bir hatanın zincirleme etkisi nedeniyle, 31.08.2018 akşamı piyasa  kapanışı sonrasında, bankanın döviz kurlarının kısa bir süre için olması  gerekenden daha düşük seviyelerden yayınlanmaya başladığını belirtti.

Yapılan ilk incelemede, sorunun Bloomberg sisteminden otomatik olarak  alınan kura esas verilerin hatalı olmasından kaynaklandığının anlaşıldığını ifade  eden Arslan, "Hatalı kurlar saat 22.01 ile 22.39 aralığında kısa süreli olarak  işlem görmüş, bazı müşterilerimiz dijital kanallardan yaptıkları döviz alım  satımlarını bu hatalı kurlar üzerinden gerçekleştirmiştir. Sorunun tespit  edilmesi üzerine, döviz alım satım işlemleri geçici olarak kapatılmış, kısa  sürede alınan tedbirlerle sistemde doğru kurların uygulanması sağlanmıştır."  ifadelerini kullandı.

1763 MÜŞTERİDEN 4,6 MİLYON DOLARLIK İŞLEM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Söz konusu saat aralığında, piyasa koşullarının tamamen dışında,  teknik bir hatadan kaynaklanan düşük seviyeli döviz kurları kullanılarak  müşteriler tarafından yapılan döviz alım-satım işlemlerinin kısa süre içerisinde  tek tek belirlendiğini vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

"Toplam bin 256 müşterimizin 3,3 milyon dolar, 124 müşterimizin 539  bin avro, 383 müşterimizin ise diğer döviz cinslerinde 689 bin dolara eş tutarda  döviz alım-satım işlemi gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Bu işlemlerin dolar  cinsinden toplam büyüklüğü 4,6 milyon dolar civarındadır. Toplam işlem adedi ise  2 bin 569 olmuştur.

Bu işlemlerle ilgili olarak, derhal ilgili müşteri hesaplarına bloke  konulmuş olup, bu süre içerisinde EFT ve Swift sistemlerinin kapalı olması  nedeniyle banka dışına herhangi bir döviz ya da TL kaynak çıkışı olmamıştır.  Yapılan detaylı incelemeler sonrasında, hatalı kurlardan yapılan işlemler iptal  edilmiştir. Gerçekleştirilen düzeltme çalışmaları sonucunda bankamızın ya da  müşterilerimizin herhangi bir kar ya da zararı oluşmamıştır."

YANILTICI HABER VE YORUMLAR

Sorun tespit çalışmaları sırasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme  Kurumu (BDDK)  ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) uzmanlarının da  bankaya davet edilerek inceleme yapmalarının sağlandığını aktaran Arslan,  bankanın hatanın tekrar etmemesi için gerekli tedbirleri aldığını kaydetti.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, şöyle devam etti:

"Bankamız, algısının olumsuz şekilde etkilenmesine neden olan, hatalı  veri sağlayıcı kuruluş hakkında her türlü yasal haklarını kullanacaktır. Ayrıca,  bazı yazılı ve görsel medya kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında, bankamızın  güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haber  ve yorumların yapıldığı görülmektedir. Gerçekle bağdaşmayan bu tür haber ve  yorumlara itibar edilmemesi gerekmektedir.

Güçlü bir kontrol ve bilgi sistemleri altyapısına sahip bankamız,  müşterilerimize güvenli ve kaliteli hizmet verme hedefiyle çalışmalarına devam  edecektir."

GEREKİRSE BLOOMBERG İLE SÖZLEŞMEYİ SONA ERDİRİRİZ"

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan Ahaber'de de önemli açıklamalarda bulundu:

Halkbank hiçbir zaman yanlışın içinde olabilecek bir banka değildir. Bankanın itibarını zedeleyen yaklaşımlar için hukuki yollarımızı kullanacağız. Burada çok nadir bir hata ile karşılaştık. İlgili firmaya hukuki ihtarname çekiyoruz. Bloomberg ile sözleşmeyi sona erdirmek seçenekler içerisinde.

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Müge Boz ve Caner Erdeniz'den romantik paylaşım
EN ÇOK OKUNANLAR