Haftada kaç kez ilişkiye girilmeli?

Yaş grubunuza göre haftada kaç kez cinsel ilişkiye girmelisiniz? Uzmanlar yaş gruplarına göre senelik ve haftalık seks sayısını açıkladı.


24 Ağustos 2017 15:17

"Acaba fazla mı seks yapıyorum?" veya "Acaba yeterince seks yapmıyor muyum?" sorularından birini kendinize mutlaka sormuşsunuzdur. Peki haftada kaç kez seks yapmak gerekiyor? Sihirli sayı elbette yaşam stili, çiftlerin sağlığı, cinsel dürtü ve yaşa göre değişiyor. Seks, Üreme ve Cinsiyet üzerine araştırma yürüten Kinsey Enstitüsü, seks sıklığında yaşın belirleyici faktör olduğunu ortaya çıkardı.

Buna göre 18-29 yaşları arasındaki kişiler yılda 112 ile daha çok seks yapılıyor. Bu yaş aralığında haftalık seks sayısı 2 olarak açıklanırken 30-39 yaş aralığındaki kişilerin senede ortalama 86 kez seks yaptığı, bunun da haftada 1.6 oranına denk geldiği açıklandı. 40 ila 49 yaşındaki kişiler yılda sadece 69 kez seks yapıyorlar. Yani haftada 1'den daha az.

Haftalık seks sayısının yaşa bağlı olarak düşmesinin sebebi olarak ailevi sorumlulukların artışı, günden güne artan stres ve hastalıklar gösteriliyor. Yaş aldıkça meydana gelen fiziksel değişiklikler ve yaşlılık hissi de cinsel hayatımızı etkiliyor.

Ayrıca evlilik de önemli bir rol oynuyor. Evli çiftlerin %34'ü haftada 2-3 kez seks yaparken %45'i ayda birkaç kez seks yapıyor. %13'ü ise yılda birkaç kez yapıyor.

Kaynak: PembeNar Özel - Milliyet


İlgili Haberler

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Muharrem İnce: YSK’nın önünde oturacağım merak ...
EN ÇOK OKUNANLAR