Güzellik uykusu gerçekten var mıdır?

Uyku, vücudunuzun hem içsel hem de fiziksel görüntüsü açısından önemlidir. Vücudumuz bu iki yönden de toparlanabilmek için uykuya ihtiyaç duyar. Peki, güzellik uykusu? Güzellik uykusunun faydalı olabilmesi için bazı püf noktalar bulunur...

20 Mayıs 2019 15:21
Güzellik uykusu gerçekten var mıdır?

Güzellik uykusu, günlük hayatta bahsedilen fakat yararlı olup olmadığı tartışılan bir husustur. Güzellik uykusunun faydalarından bahsedelim.

Cildiniz kendini onarır

Uykuya daldığınızda vücudunuz, güneşe maruz kalma ve kirlenme gibi olaylardan kaynaklanan günlük hasarları onararak yeni hücreler yaratır. Böylece daha canlı bir şekilde uyanmanızı sağlar.

Cilt bakım ürünlerinin faydasını daha iyi görebilirsiniz

Yatmadan önce cilt bakım ürünlerini uygularsanız aldığınız ürünün faydasını daha rahat görebilirsiniz.

 

Yeni kolajen yapabilir

Cildiniz uyku sırasında bu gençleştirme sürecinin bir parçası olarak, yeni kolajen yapar. Kolajen, cilde yapısını ve bütünlüğünü veren ana proteindir. Bu nedenle, yeterli uyku alamazsanız, cildiniz kolajen eksikliği nedeniyle elastikiyetini kaybetmeye başlayabilir.

Göz şişliğini giderir

Şiş gözler, bir kişinin yorgun olduğuna dair en belirgin işaretlerden biridir. Ama bu durum iyi bir gece uykusunun ardından güzel sonuçlanabilir.

Saçlarınızın yapısı düzelebilir

Uyku saçlarınıza da fayda sağlar. Uykusuz kaldığınızda kan akışı azalır. Bu da saçlarınızın ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin azalması anlamına gelir. Ayrıca, uyku eksikliği vücuttaki stresi artırır ve bu da cildinizin ve saçınızın görünümünü etkileyebilir.

Daha mutlu olabilirsiniz

İyi dinlendiğinizde vücudunuz çok daha iyi hisseder. Yapılan bir araştırmada, zinde olan insanlar sosyalleşmeye daha meyilli olduğu belirtildi. Kısaca, en iyi yüzünüzü öne çıkarmak istiyorsanız, “güzellik uykunuzu” kaçırmayın.

*Güzellik uykusunu üst seviyeye taşıyabilmek için bazı ipuçlarını takip etmeniz gerekir..

Yatmadan önce yüzünüzü yıkayın

Bir araştırmaya göre, her gece yüzünüzü temizlemek, sabah yıkamanızdan bile daha önemli. Cildinizi temizlemezseniz, diğer sorunların yanı sıra genişlemiş gözenekler, kuruluk, kızarıklıklar ve sivilce riski görebilmeniz mümkün olacaktır.

Nemlendirici kullanımı

Herkesin cildi farklıdır. Bu yüzden kullanacağınız rutin nemlendiriciler de farklı olacaktır. Ancak ürünlerinizden hiçbiri aşırı kuruluğa veya tahrişe neden olmamalıdır.  Ve cildiniz gece boyunca yeterince nemli kalmalıdır.

Sırt üstü yatmalısınız

Uyku pozisyonunuz, erken yaşlanan cildin önüne geçme konusunda büyük bir fark yaratabilir. Mümkünse sırt üstü yatmak için kendinizi alıştırmalısınız. Bu aynı zamanda omurga sağlığınız için de bir kazançtır. Ancak uyku pozisyonunuzu değiştiremiyorsanız, en azından yastık kılıfınızı daha yumuşak bir kumaşla değiştirin.

'Uyku hijyenine' öncelik verin

Uyumadan önce kişisel hijyen meselelerinizden sonra bir de 'uyku hijyeni' dediğimiz bir şey vardır. Bahsettiğimiz bu olay, uykuyu optimize etmek için her akşam kendinize koyabileceğiniz çeşitli alışkanlıklardan oluşur. Yatak odanızı uyku için daha konforlu hale getirmeniz çok faydalı olacaktır. Sessiz, karanlık bir ortamda ve dikkat dağıtıcı şeylerden uzak durarak uykunuzu daha konforlu hale getirebilirsiniz.

 

Kaynak: uyku

uyku
loading...