Trump’ın görevden alınması için üç suçlama taslağı hazırlandı

ABD’de Temsilciler Meclisinde yer alan Demokratları, Başkan Donald Trump’a karşı birden fazla görevden alma davası açıyor.

08 Kasım 2019 Cuma 16:29 | Son Güncelleme: 08 Kasım 2019 Cuma 16:29
Trump’ın görevden alınması için  üç suçlama taslağı hazırlandı

Demokratlar, Trump’a karşı en az üç suçlama maddesi taslağı hazırladı. Bunlar arasında Trump’ın, Ukrayna skandalıyla ilgili olarak yetkisini kötüye kullanması, yine Başkan’ın mahkeme celbine aykırı davranması ve eski Özel Müşaviri Robert Mueller’in Rusya skandalı ile ilgili soruşturma sırasında adaleti engellemesi yer alıyor.

Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar, Trump'ın 25 Temmuz’da telefonda Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile yaptığı uygunsuz görüşmeyle ilgili olarak bir soruşturma başlattı. Dün ise ABD Meclis İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, Komite’nin ilk duruşma görevini önümüzdeki hafta görevden alma soruşturmasında yapacağını duyurdu. ABD'nin eski Ukrayna  Büyükelçisi William Taylor ve Dışişleri Bakanlığı danışmanı George Kent 13 Kasım'da ifade verecek. Ukrayna’nın eski ABD Büyükelçisi Marie Yovanovitch'in ifadesi ise 15 Kasım'da alınacak.

Başkanlar Richard Nixon ve Bill Clinton aleyhine açılan son iki görevden alma davasında,

Yargı Komitesine üç ila dört itiraz maddesi gönderilmişti. İki eski Başkan da, gücün kötüye kullanılması, adaletin engellenmesi ve kongre mahkeme celbine saygısızlık suçlamalarıyla görevden alınma davasıyla karşı karşıya kalmıştı.

ABD’de Temsilciler Meclisi