Ekvador’da, askeri kontrollü sokağa çıkma yasağı başladı

Ekvador’da Silahlı Kuvvetler, Devlet Başkanı Lenin Moreno’nun emriyle sokağa indi. Ordu, Başkan Moreno tarafından getirilen 24 saatlik sokağa çıkma yasağını denetlemekle görevlendirildi. Halk ise yasağa karşı sokaktan çekilmiyor. Hatta Calderon kentinde, halk askerleri silahlarını alıp kıyafetlerini de çıkarmaya zorlayarak bir stadyuma hapsetti.

13 Ekim 2019 Pazar 18:23 | Son Güncelleme: 13 Ekim 2019 Pazar 18:29
Ekvador’da, askeri kontrollü  sokağa çıkma yasağı başladı

Devlet Başkanı Moreno Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Quito ve çevresinde sokağa çıkma yasağı ve askeri kontrol uygulama kararı aldım. Yerel saatle 15:00 ‘ten başlayarak yürürlüğe girecek. Kolluk kuvvetlerinin aşırı şiddete karşı faaliyetlerini kolaylaştıracak şekilde askeri hareket emirleri var” dedi.

Halk askerlerin silahını alıp, çıplak bıraktı

Öte yandan Quito’nun komşusu Calderon kentinde hükümetin getirdiği sokağa çıkma yasağını uygulamaya kalkan polis ve askerler halka direnemedi. Halk silahlarını aldığı polis ve askerleri, iç çamaşırlarına kadar soyarak bir stadyuma hapsetti. Askerlerin yaşadıkları zor durum, sosyal ağlarda paylaşıldı.

Bir mahallede keskin nişancı korkusu

Bu arada Başkent Quito’nun Recolta bölgesinde Başkan’ın sokağa çıkma yasağını dinlemeyen yerel halkın üzerine keskin nişancılar tarafından ateş edildiği iddiaları ülkede kaynamanın artmasına neden oldu. Ayrıca halk sokağa çıkma yasağına aldırış etmeden sokaklarda protestolarına devam ediyor.

Başkan’ın geri adım atacağı iddia edilmişti

Başkan’ın aldığı askeri destekli sokağa çıkma yasağından sadece birkaç saat önce Quito Belediye Başkanı Jorge Yunda, Başkan Moreno'nun yıllarca süren yakıt sübvansiyonlarını sona erdirme kararını yeniden değerlendirmeyi kabul ettiğini söylemişti. Ülke genelinde hükümetin IMF’nin talepleri doğrultusunda getirdiği ekonomik reformlara karşı binlerce kişi sokaklara indiği için Ekim ayının  başından beri Ekvador’da ölümlerle sonuçlanan kitlesel protestolar yaşanıyor.

Kaynak: gazetesok

Ekvador