Ekvador hükümeti güvenlik nedeniyle okullar tatil etti

Ekvador Eğitim Bakanlığı, güvenlik nedeniyle 7 Ekim'de okullarda ders yapılmayacağını açıkladı.

07 Ekim 2019 Pazartesi 15:08 | Son Güncelleme: 07 Ekim 2019 Pazartesi 15:10
Ekvador hükümeti güvenlik nedeniyle okullar tatil etti

Bakanlığın Twitter hesabında yayınlanan açıklamada bu karara neden olarak, yol kapama tehdidi ile hayatın felç edilebileceği bilgisinin kendilerine ulaştığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada “kızlarımızın, çocuklarımızın ve gençlerimiz ile eğitimcilerimizimizin güvenliklerini güvence altına alarak 7 Ekim Pazartesi günü itibariyle dersleri iptal etme kararı aldık” denildi. Bakanlık, yetkililerin güvenlik durumunu 24 saat izleyeceğini ve derslerin yeniden başlatılabileceği raporunu verdi.

Ekvador Hükümeti daha önce ulaştırma sektöründeki grevler nedeniyle ara verdiği eğitime 7 Ekim'de devam edileceğini açıklamıştı.

3 Ekim’de Ekvador’da tüm ulaşım sektörleri hükümet tarafından ilan edilen son önlemlere üzerine genel bir grev ilan etti. Hükümetin getirdiği pakette özellikle yakıt sübvansiyonlarının kaldırılması ulaşım sektörünü etkiledi. Daha sonra diğer sosyal organizasyonlar protestoya katıldı.

Devlet Başkanı Lenín Moreno ise 60 gün boyunca olağan üstü durum ilan etti. Hükümetin ilan edilen reformları kaldıracağına söz verdi. Ekvador yaşadığı mali ve dış borç krizi nedeniyle IMF ile 4,2 milyar dolar’lık kredi anlaşması imzaladı. Bu da reformları ve harcamaları düzenlenmesini zorunlu kıldı.

Kaynak: Gazetesok.com

ekvador