Can Aydoğmuş: Sözler önemlidir.

Can Aydoğmuş’un kayıplar ve trajediyle dolu ilginç bir yaşam öyküsü var. Annesi 1999’da, o 14 yaşındayken bir iş seyahatine çıkıyor ve bir daha geri dönmüyor. Babası ve ablasıyla birlikte yıllarca ondan hiçbir iz bulamıyorlar. 20’li yaşlarına gelmeden babası kalp krizi geçirerek ölüyor. Ardından ablası da kalp krizine yenik düşüyor. Can, hayatı çok zor yollardan öğreniyor. Kendini geliştiriyor, bu kadar acının ona ne öğretmek için geldiğini bulmaya karar veriyor. Astroloji merakı ve yazarlık serüveni böylece başlıyor. Beşinci kitabı ‘Ruh Eşin Nerede?’ geçtiğimiz hafta yayımlanan Can Aydoğmuş’la buluştuk.

15 Şubat 2020 Cumartesi 11:01 | Son Güncelleme: 15 Şubat 2020 Cumartesi 11:02
Can Aydoğmuş: Sözler önemlidir.

Tüm aileni kaybetmişsin. Bu kadar acıyla nasıl başa çıktın?

Annemin kaybından sonra kendimi eğitmeye başladım. Üzüntüyle kahrolmak yerine acının ve başıma gelenlerin anlamını çözmeyi seçtim. Evrensel yasaları öğrendim, uyguladım ve yeni hayatımı kurdum.

Ölüm acısını atlatmanın yolu ne?

Ölenlere saygı duyup onları özgürleştirmek lazım. Şu bilgiyi de kavramak gerekiyor: Öğrenecek hiçbir şeyi olmayan kişi Dünya’ya gelmez. Dünya’da isen öğrenecek bir dersin var demektir. Buradaki kimse mükemmel ve tam değil. Başına gelen her olayı ‘ders’ gözlüğüyle okumak zorundasın. Hayatta layıkıyla olmak istiyorsak, yaşadığımız korkunç deneyimleri hediyelere dönüştürmeyi öğrenmeliyiz. Bunu başardığın an dönüşüm başlar. Nasıl bakarsan öyle gelişir.

Dönüşüm için en önemli şey ne?

Bakış açınla ve ağzından çıkan sözlerle bütün yaşamını değiştirebilirsin.

‘Fakirler iyi, zenginler kötü’ diyorsan...
Bu sözü çok duyuyoruz ama biraz havada kalmıyor mu? Örnekle anlatayım mesela parayı nasıl kodluyorsun?

“Fakirler iyi, zenginler kötü” diyorsan, zengin olamazsın. “Fakiriz ama gururluyuz” diyorsan, para da “Tamam, böyle mutlu ol o zaman” der, gelmez. Kendini olumsuz tamlamalardan ve yargılardan özgürleştirmen gerekiyor.

Daha iyi anlamak için aynı düşünce pratiğini aşka uyarlayalım…

Diyelim ki aşk istiyorsun ama erkeklerin güvenilmez olduklarına, seni eninde sonunda üzeceklerine inanıyorsun, “Tüm erkekler öküz” diyorsun. Senin öküz dediğin varlık sana gelir mi? Seni sever mi? Senin olumsuz kodlandığın varlık seninle olur mu? Kodlamalar sandığımızdan çok daha önemli.

Aşka geldiğimize göre kitaba geçelim. ‘Ruh Eşin Nerede?’ kitabında ne anlatıyorsun?

Hayatınıza ruh eşinizi nasıl çekeceğinizi, evliliğinizde ya da ilişkinizde nasıl daha mutlu olabileceğinizi, daha önce uygulanıp fayda görülmüş teknikler ile anlatıyorum.

Sen ruh eşini bulabildin mi? Yani terzi kendi söküğünü dikebildi mi her şeyden önce?

Evet, 11 yıl önce… Hâlâ çok şükür beraberiz. Kitapta anlattığım yöntemlerle buldum kendi muhteşem ilişkimi… Yıllardır bu konu üstüne dünya çapında ünlü birçok uzmandan eğitim aldım, araştırmalar yaptım. Hayatına ruh eşini çeken insanların hikayelerini ve nasıl yaptıklarını dinledim. Bir noktadan sonra çevremdeki kişiler ilişkiler konusundaki önerilerimden fayda görünce bu kitabı yazmamı önerdiler. Ben de iyice içime sindiği zaman yani şimdi bu kitabı bitirip yayımladım.

Kaynak: posta

Can Aydoğmuş