Belediye başkanına sokak ortasında işkence

Güney Amerika’nın protestolarla sarsılan ülkelerinden Bolivya’da protestocular Cochabamba’da iki arkadaşlarının ölümünden sorumlu tuttukları Vinto kasabasının kadın belediye başkanına işkence ettiler.

08 Kasım 2019 Cuma 16:25 | Son Güncelleme: 08 Kasım 2019 Cuma 16:27
Belediye başkanına sokak ortasında işkence

Belediye binasından çıkardıkları Belediye Başkanı Patricia Arce’nin saçlarını kesti. Kırmızı sprey boyayla boyadılar. Saatlerce aşağıladılar. Ardından sokakta dizlerinin üzerinde istifa mektubunu imzalamaya zorladılar.

Kasabaları Vinto’ya ulaşan tek yol olan köprüyü tıkayan protestocular, komşu Cochabamba şehirinde devam eden protesto gösterilerinde iki arkadaşlarının ölüm haberinin almalarının ardından belediye binasına yürüyüşe geçtiler. Dördüncü kez Devlet Başkanı seçilen Evo Morales’in MAS partisinden belediye başkanı seçilen Patricia Arce’yi önce dışarı binanın çıkardılar. Her yanını kırmızı sprey boyayla boyadılar. Saçlarını keserek “Katil!" diye bağırdılar.

Ardından kadın belediye başkanı saatlerce önüne uzatılan istifa mektubunu imzalaması için dizlerinin üstüne zorlandı. Dört saat devam eden işkenceden sonra bölge polisi Belediye Başkanı Arce’yi kurtarmayı başardı.

Bolivya'da protestolar son devlet başkanlığı seçiminden sonra yapılan oy sayımına hile karıştığı iddialarından sonra patlak verdi. Önceki gece protestolar sırasında iki öğrencinin ölmesinden sonra sokaklar daha da karıştı. Devlet Başkanı Evo Morales, ölen öğrencileri Bolivyalı kardeşler arasında ırksal nefreti teşvik eden siyasi grupla tarafından desteklendiğini iddia etti.

Güney Amerika