Belçika’daki Ekvador eski devlet başkanı için gözaltı kararı çıktı

Ekvador Ulusal Adalet Divanı, eski Devlet Başkanı Rafael Correa'ya ve dönemin üst düzey yetkililerinden bazılarına yönelik önleyici tutuklama kararını onayladı.

08 Kasım 2019 Cuma 16:33 | Son Güncelleme: 08 Kasım 2019 Cuma 16:35
Belçika’daki Ekvador eski devlet   başkanı için gözaltı kararı çıktı

Soruşturma kapsamında tutuklama kararı çıkarılan Correa ve ona yakın yetkililerin, 2012 ve 2016 yılları arasında düzenlenen siyasi kampanyaya düzensiz katkılar kabul etmekle suçlanıyor. Karar, Divan’ı  oluşturan üç hakim tarafından oybirliği ile alındı.

Sanıklar ilk savunmalarında mahkeme öncesi önleyici gözaltı kararının iptal edilmesini talep etti.

Kendilerine bazı suçlamaların dikte edildiğini iddia edip önleyici tutuklamaya neden olacak gerekli şartların yerine getirilmediğini belirttiler. Önleyici gözaltından önce periyodik olarak imza verilmesi gibi diğer şartların yerine getirilmesini talep ettiler.

Karar için Divan’a başvuran savcı Wilson Toainga ise önleyici tutuklama talebinin ve davayı alan hakim tarafından tedbirin kabul edilmesinin “konvansiyon, anayasa ve yasallık” parametrelerini karşıladığını savundu. Başsavcılık, Correa’yı müteahhitler tarafından nakit veya fatura geçişi yoluyla kampanyasına uygunsuz destek kabul etmekle suçluyor. Correa dışında şu anda Odebrecht davasından hapiste olan eski başkan yardımcısı Jorge Glas, eski hukuk sekreteri Alexis Mera da önleyici gözaltı kararıyla hapse gönderilecek. Sanıklar; rüşvetten, yasadışı dernek kurarak para aklamakla suçlanıyor.

Belçika'da yaşayan eski Devlet Başkanı Correa ise suçlamaları reddetti. Kendisine ve eski yetkililerine karşı siyasi bir zulüm olduğunu iddia etti. Davada soruşturulan 24 kişi için hazırlık duruşması, 11 Kasım’da yapılacak.

Lenin Morenı için soruşturma talebi

Bu arada Milletvekili Gabriela Rivadeneira, Ulusal Meclis Komisyonu’ndan, Devlet Başkanı  Lenin Moreno’yu, eski Devlet Başkanı Rafael Correa’nın siyasi hareketinin üyelerini Ekim başında toplanan protestolarda kışkırtmakla suçlamasıyla ilgili soruşturma istedi. Rivadeneira hali hazırda Quito'daki Meksika Elçiliğinde korunması altında. Kendisi gibi milletvekilleri Carlos Viteri ve Sol Buendía da aynı elçilikte koruma altında.

Ekvador Ulusal Adalet Divanı