Hapisteki Brezilya eski Devlet Başkan Lula serbest kalıyor

Brezilya Yüksek Mahkemesi hapiste bulunan eski devlet başkanı Lula’yı, özgür bırakabilecek bir tasarıyı oy çokluğu ile onayladı.

08 Kasım 2019 Cuma 16:32 | Son Güncelleme: 08 Kasım 2019 Cuma 16:33
 Hapisteki Brezilya eski Devlet  Başkan Lula serbest kalıyor

Brezilya Federal Yüksek Mahkemesi yargıçları, ikinci derece kararlarla hapis yatan mahkumların serbest bırakılması lehine oy kullandı. Hakimlerin aldığı bu karar 2003-2011 yılları arasında Brezilya’yı yöneten Lula da dahil olmak üzere binlerce mahkumun serbest bırakılması anlamına geliyor.

Karar 6’ya karşı 5 oyla alındı. Lula’nın özgür kalmasına yardımcı olacak oylamada nihai kararı veren ise Yüksek Mahkeme Başkanı Antonio Dias Toffoli’nin oyuyla çıktı. Yürürlükte olan Brezilya Anayasası’nın birisinin suçlu kabul edilmesini sağlamadığını vurgulandı. Çünkü bir yargıç ve temyiz mahkemesinden çıkan kararla bir kişi hapse gidebiliyor. Yeni tasarı ile ancak bir kişi tüm yargı yolları tarafından suçlu kabul edilirse ancak hapsedilebilecek.

Eski Devlet Başkanı Lula, ilk olarak mevcut Adalet Bakanı olan eski Yargıç Sérgio Moro tarafından mahkum edildi. İkincil olarak 4’üncü Bölge Federal Bölge Temyiz Mahkemesi tarafından kabul edildi.Nisan 2018’den bu yana pasif yolsuzluk ve kara para aklama suçları nedeniyle sekiz yıl on ay hapis cezasını çekiyor. Bu kararla solcu lider, avukatlarının Yüksek Adalet Divanı ve Federal Yüksek Mahkemede hakkını ararken hapisten çıkarabilecek ve özgürce davalara çıkmayı bekleyebilecek.

Kaynak: iha

Brezilya Yüksek Mahkemesi