Gerdek gecesi korkusu

Gerdek gecesi anksiyetesi hemen her genç kızın yaşadığı psikolojik bir gerilimdir.


10 Mayıs 2019 16:12

Bu konu hakkında merak ettiğimi bilgileri REEM Nöropsikiyatri’den Dr. Mehmet Yavuz’dan aldık. Aynı zamanda bir sonraki haberimizde de erkekler için olan kısmını işleyeceğiz…

 

Evlilik öncesinde en az 6 ay nişanlılık ya da flört dönemi geçirilmemiş ise bu gerilim daha da artar. Özellikle Anadolu’nun birçok yöresinde devam eden ve damat ve gelinin arkadaşları olan sağdıç ve nedimelerin görevleri bu gerilimi olabildiğince asgariye indirmektir.

 

Sağdıç ve nedimeler genellikle daha önce evlilik yaşamış tecrübeli kişilerden seçilerek damat ve gelini gerdeğe hazırlamak için kendi tecrübelerini de paylaşarak cinsel eğitim verebilmektedirler.

 

Ancak bu paylaşımlar çoğu zaman gençleri korkutucu hikâyelere de dönüşebilir.

 

Kulaktan duyma bu tarz söylemler yeni evli çiftler üzerinde ilk gece baskısı yaratabilir…

 

İlk gece cinsel ilişkiye girme zorunluluk mu?


Bazı yörelerde maalesef halen devam eden ve gerdeğe girdikten bir kaç saat sonra istenen çarşaf adetleri, yeni evli çiftlerde travma oluşturan ve yoğun anksiyeteye neden olan geleneklerdir.

 

Zira yeni evlenen çiftlerin hemen ilk gece ilişkiye girme gibi bir mecburiyetleri olmamalıdır.

 

Ailevi ve çevresel şartlar, yetişme tarzı ve eğitim düzeyi, gerdek gecesi gerilimini direk etkileyen durumlardır. Genç erişkinin çocukluktan itibaren aldığı ve bilinçaltının çok alaka gösterdiği cinsellikle ilgili imgeler, yaşanan bu gerilimi azaltabilir ya da çoğaltabilir.

 

Cinsellik bilinçaltının en çok duyarlı olduğu ve alaka duyduğu iki husustan biridir. Bir diğeri ise ölümdür. Bu nedenle çocukluktan itibaren cinsellikle alakalı her şey bilinçaltı tarafından alınır ve kaydedilir. Bilinçaltının sabırlı ve teslimiyetçi bir yapısı olmakla beraber kırılma noktalarında aniden faturayı kişinin önüne koyabilir.


Bilinçaltında depolanmış fakat kişinin bilinçli olarak fark edemediği birbiri ile çelişen tutarsız kayıtlar, bir iç çatışmaya neden olarak cinsel fonksiyonlarla alakalı organik olmayan psikolojik bozukluklara sebebiyet verebilir.

Kadınlarda en sık görülen gerdek kabusu “vajinismus”
Yine benzer bir tablo kadınlarda da görülür. Vajinismus denilen bu hastalık, çevresel baskıların, cinselliğe karşı yoğun söylemlerin bilinçaltında yer bulması ile şekillenir.

Bilinçaltı kadını korumaya alır ve evlenen kızın ilişkiye girmesine izin vermez.

Vajinismus daha ciddi bir durumdur, hatta boşanmalara bile neden olabilir.

Çoğunlukla uzun süreli psikoterapi gerektirir.

İlk gecenin her iki taraf için iyi sonuçlanması daha çok karşılıklı anlayışa bağlıdır.

Kadın kendini hazır hissettiğini ya da hazır hissetmediğini eşine yansıtabilmelidir.

Erkeğinde aynı şekilde eşinin ve kendisinin ilişkiye hazır olup olmadığını anlayabilmesi ve bu konuda eşine destek olması gerekir. Yapıları gereği erkekler ilk cinsel birleşme için kadınlara göre daha hazır olabilirler.  Özellikle erkeğin eşini çok zorlayıcı hareketlerden kendini sakınması ve eşini rahatlatmak için elinden gelen çabayı ve anlayışı göstermesi gerekir.

Kaynak: iha

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Seks pozisyonlarını denedi, videosunu canlı yay...
EN ÇOK OKUNANLAR