FED, faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası'nın temmuz ayı toplantısı sona erdi. FED, piyasa beklentileri doğrultusunda hareket ederek politika faizlerini değiştirmedi ve yüzde 1,00-1,25 aralığında sabit bıraktı.


26 Temmuz 2017 21:33

FED, piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı. ABD Merkez Bankası, piyasa beklentileri doğrultusunda hareket etti. Politika faizleri değişmedi ve yüzde 1,00-1,25 aralığında sabit kaldı.

GEÇEN AY FAİZ ARTIRIMINA GİTMİŞTİ

FED, geçtiğimiz ay son 11 yılın dördüncü ve bu yılın ikinci faiz artırımını gerçekleştirerek fonlama faizini 1,00-1,25 bandına taşımıştı.

TEMMUZDA FAİZ ARTIŞI YOK

Temmuz toplantısında ise faizler değiştirilmedi.

FED'in politika faizini eylül ve kasım aylarında 25 baz puan artıracağı beklentileri yüzde 10 seviyelerindeyken, aralıkta 25 baz puan artış bekleyenlerin oranı yüzde 41 seviyesinde bulunuyor.

ENFLASYON ORTA VADEDE YÜZDE 2 CİVARINDA YÜKSELEBİLİR

FED, karar ardından yaptığı açıklamada, 4.5 trilyon dolara kadar genişleyen bilançonun küçültülmesine göreceli yakın bir zamanda başlayacaklarını kaydetti. Enflasyonun yüzde 2'nin altında seyretmeye devam ettiğini ve enflasyonun orta vadede yüzde 2 civarında yükselmesini beklediklerini belirten FED yetkilileri, ayrıca ekonomi için kısa vadeli risklerin aşağı yukarı dengeli olduğunu ve enflasyonu izlediklerini eklediler.

PİYASALAR FAİZ ARTIRIMI BEKLEMİYORDU

Bir önceki toplantıda faiz artırımını kesin gören piyasa da bugün faiz artırımına sıfır olasılık tanıyordu.


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Hatice tanga bikinisiyle böyle atladı!
EN ÇOK OKUNANLAR