Erdoğan-Trump görüşmesi ile ilgili ilk resmi açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kameralara poz veren ABD lideri Trump, "Erdoğan dostum haline geldi. Bence şimdi Türkiye ve ABD daha önce olmadığı kadar birbirine yakın" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, randevudan sonra gazetecilere tek kelimelik bir açıklama yaptı, görüşmenin iyi geçtiğini söyledi. Öte yandan görüşmeyle ilgili ilk resmi açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan basın açıklamasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmede, bölgesel meselelerin çözümü için iş birliğinin geliştirilmesi ve tüm terör örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi hususlarında mutabık kalındığı bildirildi" ifadelerine yer verildi.


22 Eylül 2017 03:31

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son beş ay içinde ikinci kez ABD'de Başkan Donald Trump ile bir araya geldi. Anadolu Ajansı, saat 22.15'te başlayan görüşmenin yaklaşık bir saat sürdüğünü bildiriyor.

Amerikalı korumalara rağmen gazetecileri yanına çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmenin nasıl geçtiği yönündeki sorulara "İyi" yanıtını verdi. NTV muhabiri Deniz Kilislioğlu, canlı yayında buluşmada Kuzey Irak ve Suriye'nin ağırlıklı olarak konuşulduğu bilgisini verdi.

Erdoğan, dakikalar sonra medya yöneticileriyle buluşacak ve görüşmeye dair açıklamalar yapacak.

Trump: Erdoğan arkadaşım oldu

Görüşmeden önce el sıkışan liderler, kameralara kısa açıklama yaptı. Bölgesel konuları ele alacaklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu fırsatı yakaladığımız için kendilerine özellikle çok çok teşekkür ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğini öven ABD Başkanı Trump ise, "Erdoğan dostum haline geldi. Dünyanın çok zorlu bir bölgesinde görev yapıyor. Çok da başarılı işler yapıyor. Bence Türkiye ve ABD'nin şu anda hiç olmadığı kadar birbirine yakın" ifadesini kullandı.

Trump Erdoğan randevusuna Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, BM Daimi Temsilcisi  Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

İki lider, son olarak önceki gün BM zirvesinde verilen yemekte bir süre sohbet etmişti.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Görüşmeyle ilgili ilk resmi açıklama Türkiye tarafından geldi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan basın açıklamasında "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmede,  bölgesel meselelerin çözümü için iş birliğinin geliştirilmesi ve tüm terör  örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi hususlarında mutabık kalındığı bildirildi" denildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Görüşmede, bölgesel meselelerin çözümü için işbirliğinin geliştirilmesi ve tüm terör örgütleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi hususlarında mutabık kalınmıştır.

İki lider, 25 Eylül 2017 tarihinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin gerçekleştirmeyi planlanladığı referanduma karşı olduklarını ifade ederek, bu tür bir adımın ciddi sonuçları olacağını vurgulamışlardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Sıcak başlıklar

Kritik randevunun gündeminde birçok başlık yer alıyor. ABD'nin korumaların kullanacağı silahların satışına ilişkin tasarıyı geri çekmesi, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'ye verilen silahlar, ABD'de bulunan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesi ve Kuzey Irak'taki referandum gibi sıcak başlıklar masada olacak.

Bir önceki başkan Barack Obama'nın sekiz yıllık iktidarında tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiren ABD-Türkiye ilişkileri, henüz tam olarak onarılabilmiş değil.

Başkan Trump'ın yaz mevsiminden önce YPG'ye ağır silahlar verilmesine imza atması, örgüt konusunda başından beri farklı pozisyonlarda bulunan Ankara-Washington arasındaki krizi daha da derinleştirdi.

Kaynak: Milliyet


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Alişan: Evet mahrem! Yuh bana be…
EN ÇOK OKUNANLAR