En iyi 10 diyet

ABD'li beslenme uzmanları faydalı olması için güvenli, besleyici ve kilo vermede etkili olması gerek" dedi ve ekledi: "Ayrıca diyabet ve kalp hastalıklarına karşı da katkı sağlamalı"


11 Ocak 2019 09:58

ABD'li beslenme uzmanları şu ana kadar uygulanan en iyi 10 diyeti mercek altına aldı. Bir sağlık panelinde bir araya gelen uzmanlar en iyi diyetleri sıraladı. Bir diyetin yüksek fayda sağlayabilmesi için güvenli, takibi kolay, besleyici ve kilo vermede etkili olmasının yanı sıra diyabet ve kalp hastalığını önlenmede de katkı sağlaması gerektir. belirtildi. 

Uzmanların en iyi diyet sıralaması ise şöyle:

1- AKDENİZ DİYETİ

Meyve, sebze, zeytinyağı, balık ve diğer sağlıklı yiyeceklerin tüketilmesine önem veren bu diyet programı ilk sırada yer alıyor. Uzmanlar, pek çok açıdan değerlendirdikleri bu diyetin diğer beslenme programlarına göre açık ara önde olduğunu belirtiyor.

2- DASHDİYETİ: 

Temel yaklaşımı yağı azaltılmış, sebze ve meyve içeriği bol, süt ürünleri sınırlı bir beslenme alışkanlığını benimseyen bu diyet yüksek tansiyonla savaşmak için geliştirilmiş. Diyabeti önleme veya kontrol altında tutmada yardımcı olan, kalp sağlığını da destekleyen bu diyet uzmanlardan tam not almış.

3- FLEXİTARIAN (YARI VEJATERYAN ) DİYETİ

Sebze ve et gibi besin içeriğiyle eksiksiz beslenme tarzını benimseyen bu diyet takip edilmesi bakımından kolay olması ve kalbi koruması bakımından ilk sıralarda yer alıyor.

4-MIND DİYETİ:

Akdeniz ve DASH diyetinin birleşiminden oluşan bu diyet zihin sağlığı açısından çok büyük faydalara sahip olması bakımından uzmanlardan yüksek puan almış. Kuruyemişlerden, meyve ve sebzelere kadar geniş bir besin yelpazesi olan bu diyet zihni bozan besinleri reddediyor. Bilimi de arkasına alan Mind diyeti, sağlık duyarlılığı bakımından oldukça önemli bir beslenme programı.

5- WW (Weight Watchers) Diyeti:

Tüm gıdaların kalori değerlerini 'puan' yöntemiyle belirleyen bu diyet kilo vermek için oldukça etkili. Güvenli bulunan diyetin artı yönleri sebze ve meyve ağırlıklı olması,gurup desteğine teşvik etmesi.

6- MAYO KLİNİK DİYETİ

Etkili ve hızlı kilo vermeyi amaçlayan bu diyet besin değeri, güvenilirliği ve diyabete karşı olması bakımından uzmanlardan yüksek puanlar almış.

7- VOLÜMETRİK DİYETİ (HACİM DİYETİ):

Kalori açısından zengin olmayan yiyecekleri doyana kadar yeme mantığına dayanan diyet, diğer programları pek çok açıdan geride bırakıyor.

8- TLC DİYETİ: (Therapeutic Lifestyle Changes Diet / Tedavi Edici Yaşam Tarzı Değişiklikleri ):

Sağlam bir beslenme programı. Önemli bir zayıf yanı bulunmayan bu programın temel amacı kardiyovasküler sağlığı korumak.

9- İSKANDİNAV DİYETİ:

Akdeniz diyetine benzeyen bu program sebze, meyve, kabuklu kuru yemişler ve yağlı balıklardan oluşuyor. Kırmızı et ve tatlıları sınırlandıran program, besin değeri ve güvenirliği bakımından yüksek puana sahip.

10- ORNİSH DİYETİ (SEBZE DİYETİ):

Sebze ağırlıklı bir beslenme programı olan ve kalp sağlığı bakımından sağlıklı bulunan bu diyet tamamen yağsız olması bakımından uygulanması zor olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Sabah

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Hadise'nin göğüs dekolteli paylaşımı olay oldu!
EN ÇOK OKUNANLAR