Son dakika… Facebook’a ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulu Facebook'a kişisel verilerin korunmasına yönelik ihlal gerekçesiyle 1 milyon 600 bin TL (280 bin dolar) ceza verdi. Binlerce Türk'ün cep telefonu numarası ele geçirildi. Toplam kaç kişinin kişisel verilerinin sızdığı bilinmiyor.

03 Ekim 2019 Perşembe 12:36 | Son Güncelleme: 03 Ekim 2019 Perşembe 12:38
Son dakika… Facebook’a ceza

Kişisel Verileri Koruma Kurulu Facebook’a toplamda 1 milyon 600 bin TL ceza verdi.

Facebook’un uygulamaları “başkasının gözünden gör”, “doğum günü kutlayıcı” ve “video yükleyici” özelliklerini kullananların ve belli miktardaki arkadaşlarının kişisel bilgileri hacker’lar tarafından ele geçirildi.

HTML KODU AÇIK OLARAK YAZILDI
Kullanıcıların erişim jetonu ise internet sayfasının HTML kodu üzerinden görüntülenebiliyor olması Facebook’un güvenlik zaafı olarak nitelendirildi. Facebook da KVKK’ya yasal süre içerisinde savunma yapmadı ve re’sen inceleme başlatıldı.

FACEBOOK’U TÜRKÇE KULLANAN 280 BİN 959 KİŞİ ETKİLENDİ
Facebook’ta yukarıdaki hizmetlerden birinin kullanılmasına izin veren kullanıcı aynı zamanda kişisel verilerinin kullanımına da izin vermiş oluyor.

Fakat Facebook’taki güvenlik açığını fark eden bilgisayar korsanları bu açık sayesinde Facebook’u Türkçe olarak kullanan 280 bin 959 kişiden 133 bin 510 kullanıcının isim, telefon numarası veya e-posta bilgilerine ulaşıldığı belirtildi.

KAÇ KİŞİ ETKİLENDİ BİLİNMİYOR
Geri kalan 143 bin 974 kullanıcının kullanıcı adı, cinsiyet, yerel ayarlar, ilişki durumu gibi bilgileri de ek olarak ele geçirildi.

143 bin 974 kullanıcının takip ettiği 500’e kadar ilişkili hesabın da bilgileri ele geçirildi.

Yani skandaldan toplamda kaç kişinin etkilendiği bilinmiyor.

Kaynak: sözcü

Kişisel Verileri Koruma Kurulu