Dünyanın en tehlikeli şehirleri belli oldu

Dünyanın en tehlikeli 10 şehri belli oldu… Meksika listeye; Tijuana, Acapulco, Ciudad Victoria, Ciudad Juárez ve Irapuato’yla 5 şehir birden sokmayı başardı. Venezuela ilk 5’e başkent Karakas’ı 3’üncü sıradan sokarken Meksika’ya rakip oldu. Listede Venezuela’dan Guayana ve Ciudad Bolivar şehirleri yer alırken, Brezilya’dan Natal ve Fortaleza’da yer aldı.


14 Mart 2019 12:10

Brezilya en tehlikeli ülke unvanını kaptırdı

Meksika Adalet Konseyi ile Vatandaş Güvenlik ve Suçlu Adalet Konseyi'nin ortaklaşa hazırladığı rapora göre ülkenin kuzeyinde yer alan Tijuana kenti, 2018'de dünyanın en fazla şiddet suçu işlenen şehri oldu. Tijuana’yı Meksika’nın tatili beldesi Meksika'nın Acapulco ile Venezuela’nın başkenti Karakas izledi. Dünya üzerinde 300 bin’de fazla kişinin yaşadığı şehirlerdeki suç haritalarının incelenmesiyle yapılan ankette, Meksika 2017’de en fazla şiddet suçu işlenen Brezilya’yı da geride bırakmayı başardı.

100 bin kişi başına 138.26 cinayet düşüyor

Listedeki ilk 10 şehir Tijuana (Meksika), Acapulco (Meksika), Karakas (Venezuela), Ciudad Victoria (Meksika), Ciudad Juárez (Meksika), Irapuato (Meksika), Guayana (Venezuela), Natal (Brezilya), Fortaleza (Brezilya) ve Ciudad Bolívar (Venezuella) olarak sıralandı. Rapora göre, ABD sınırında bulunan Tijuana’da 100 bin kişi başına 138.26 cinayet kaydedildi.

Kolombiya şehirlerinin listede düşme nedenleri

2017’de ilk sırada yer alan Bolivya’nın başkenti bu yıl ilk 10’un dışında kalırken, ilk 10’daki Los Cabos şehride listeden düştü. Dünyanın en fazla şiddet suçu işlenen 50 kentinin sıralandığı listede 42 şehrin Latin Amerika’da yer alması dikkat çekiyor. Kolombiya’dan Cali ve Palmira gibi kentlerin ilk 50’den düşmesinin nedeninin ise şiddetin şehir dışına çıkması olarak gösterildi. Bu arada Meksika’da yeni devlet başkanı Manuel Obrador’un göreve geldiği dönemden bu yana günde ortalama 94 cinayet işleniyor.

Kaynak: Gazetesok.comHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
BDDK'dan döviz alımına yeni kural
EN ÇOK OKUNANLAR