Çatışmalı evliliklere öneri: Hürrem Sultan modeli

"Eşler evlilikte yaşanan sorunları çözmek için sürekli çatışmaya girmek yerine karşı tarafın olumsuz özelliklerini bir kenara bırakıp olumlu özelliklerine odaklanmalı ve duygularına hitap etmelidir”

24 Mayıs 2019 12:06
Çatışmalı evliliklere öneri: Hürrem Sultan modeli

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Psikiyatr Prof.  Dr. Nevzat Tarhan, Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’ın, çatışmalı  evlilik yaşayan çiftler için örnek alınabilecek davranışları olduğunu kaydederek,  ”Hürrem Sultan gibi, eşler evlilikte yaşanan sorunları çözmek için sürekli  çatışmaya girmek yerine karşı tarafın olumsuz özelliklerini bir kenara bırakıp  olumlu özelliklerine odaklanmalı ve duygularına hitap etmelidir” önerisinde  bulundu.

”Muhteşem Yüzyıl” dizisiyle Türkiye’de en çok konuşulan tarihi  karakterlerden olan Hürrem Sultan, bilim insanlarının da gündeminde.

Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, evliliğin  insan hayatını etkileyen en önemli kararlardan biri olduğunu belirtti.

”Akıllı davranmak kadına düşüyor”
Evlilikte doğru ilişkiyi bulmak kadar evliliğe nasıl bir anlam yüklendiği  ve beklentilerin de son derece önemli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tarhan, sürekli  çatışma yaşayan ancak çözüm üretemeyen çok sayıda çiftin olduğuna dikkati çekti.

Tarhan, ”Böyle durumlarda iki tarafın da tutumunu değiştirmemesi daha da  büyük çatışmalara hatta boşanmalara kadar gidebiliyor. Sürekli tekrarlanan  çatışmaların önüne geçmek için taraflardan birinin yöntem değiştirmesi, durumu  çözüme kavuşturur. Gerek kültürel yapımız gerekse aile içindeki rol dağılımı bu  konuda akıllı davranmayı kadına yüklüyor” ifadelerini kullandı.
        
Çatışmalı evliliklerde ”Hürrem Sultan” modeli
Çatışmalı evlilikte, Osmanlı tarihinin önemli kişiliklerinden Hürrem  Sultan’ın yaklaşımına işaret eden Prof. Dr. Tarhan, şunları kaydetti:
”Siyasi sonuçlarını bir kenara bırakırsak Kanuni Sultan Süleyman gibi  padişahı avucunun içine alabilen Hürrem Sultan, alttan alarak erkeğini yönetmeyi  ve yönlendirmeyi başarabilmiş bir kadındır. Tarihteki bazı kaynaklara göre  Kanuni, kendisine isyan eden Hürrem Sultan’ın oğullarından birinin idam  edilmesine karar verir. Hürrem Sultan oğlunu kurtarmak için Kanuni’ye ’Sen ne  biçim babasın, oğlunu nasıl öldürmeyi düşünürsün?’ demek yerine, ’Yüksek ruhlarda  kin barınmaz, sen yüksek ruhlu bir insansın, affet oğlunu’ demiş, Kanuni de bu  sözlerden etkilenerek oğlunu affetmiştir. Burada Hürrem Sultan, Kanuni’nin olumlu  özelliklerini ön plana çıkararak beklenmedik bir şekilde onun kararını  değiştirmeyi başarmıştır.”

Birçok sorunu çözmek için güzel söz söylemenin bile yeterli olduğunu  anlatan Nevzat Tarhan, ”Tıpkı Hürrem Sultan gibi, eşler evlilikte yaşanan  sorunları çözmek için sürekli çatışmaya girmek yerine karşı tarafın olumsuz  özelliklerini bir kenara bırakıp olumlu özelliklerine odaklanmalı ve duygularına  hitap etmelidir. Güzel söz sevgiyi artırır. Güzel konuşmak için de insanın önce  güzel görmesi gerekir. Güzel sözler ise iyi ilişkiler kurar, pozitif çekim  oluşturur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: milliyet

loading...