Brexit, M.City’yi bitirecek

İngiltere Başbakanı Theresa May, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla ilgili şartlar konusunda Brüksel ile "teknik" anlaşmaya vardı.


15 Kasım 2018 15:23

29 Mart 2019’da ayrılığın resmiyet kazanması bekleniyor. Peki milyarlarca euro’nun döndüğü Premier Lig bu durumdan nasıl etkilenecek?

Brexit'in Premier Ligi üzerinde acımasız bir etkisi olacağı kesin. Pound’ın olası ve daha yüksek amortismanlarına ek olarak, kulüplerin en büyük endişesi oyuncularının durumu olacak.

The Times gazetesi İngiliz Futbol Federasyonu’nun (FA), kendi özel Brexit lig şampiyonasını dayatmayı planladığını iddia etti. 20 takımlı ligde yabancı oyuncu sayısının azaltılacağını gündeme getirdi.

Değişim, Brexit tamamlandığında hemen yürürlüğe girmeyecek, çünkü 2020'nin sonuna kadar bir geçiş dönemi olacak. FA'nın bakış açısı, ulusal oyuncuların gelişimini teşvik etmenin bir yolu olacak.

Diğer büyük sorun, oyuncuları doğrudan etkileneceği. Artık AB dışı olanlar, bir İngiliz kulübünü imzalayabilmek için uluslararası bir statüye sahip olmak zorunda kalacaklar.

Bir İngiliz kulübü için imzalamak isteyen AB dışındaki oyuncu, son iki yıl içinde FIFA sıralamasına göre değişen takımında bir maç yüzdesi oynamak zorunda. Bu yüzde bu oran en iyi seçimler için yüzde 30 ve en kötü sınıflandırmaya sahip olanlar için yüzde 50'dir.

Manchester City, şu anki Premier Ligin lideri ve şampiyonu. Bu sezon sadece beş İngiliz oyuncuya sahip. Brexit sonrasında kadrosunda bulunan 29 oyuncudan 22’si bu durumdan etkilenecek.

Kulüpler FA'nın somut önerisini masaya yatıracaklar. Bununla birlikte, Premier Ligin sahip olduğu karizmayı zedeleyecek senaryoyu analiz edecekler.Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Ebru Şallı ruhu ve bedeni güzelleştirmenin sırr...
EN ÇOK OKUNANLAR