Basra Körfezi’ndeki sabotaj iddialarını uydular yalanladı

ABD yönetimi Basra Körfez’inde vurulan petrol tankerlerinin İran ya da müttefikleri tarafından sabote edildiğini iddia etmişti. Ancak uydu görüntüleri bu iddiayı yalanladı. ABD’li yetkililer, Ortadoğu’da demirleyen 4 petrol tankerine sabotaj yapıldığını iddia etmişti. Ancak ortaya çıkan son uydu görüntüleri gemilerde belirgin bir hasar olmadığını ortaya koydu.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:52 | Son Güncelleme: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:54
Basra Körfezi’ndeki sabotaj   iddialarını uydular yalanladı

Pazar günü iki Suudi Arabistan, bir Norveç ve bir de BAE bayraklı petrol tankerine sabotaj yapıldığı iddia edilmiş ama olayla ilgili çok fazla detay paylaşılmamıştı. Yetkililer sadece sabotaj sonrasında özellikle iki Suudi Arabistan gemisinde önemli hasar olduğunu iddia ediyordu.

Washington’daki bir ABD’li bir askeri yetkili herhangi bir kanıt sunmadan, ilk değerlendirmelerine göre İran veya İranlı müttefiklerin gemilerde delik açmak için patlayıcı kullandığını açıkladı. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili her gemide su hattının yakınında veya hemen altında, 1,5 ila 3 metrelik bir delik açıldığını iddia etti. BAE yetkilileri ise ABD askerlerinde kurulu müfettişlerden soruşturmalarda kendilerine yardım etmelerini talep etti. Suudi Enerji Bakanı Khalid Al-Falih da kendilerine air olan iki petrol tankerinin önemli ölçüde zarar gördüğünü açıkladı.

Ancak Abu Dabi merkezli Sky News Arabia haber kanalı, Suudi Arabistan’ın ciddi zarar gördüğünü iddia ettiği Al Marzoqah isimli tankerinin herhangi bir zarar görmediğini gösteren görüntüleri paylaştı.

Bu arada Kolorado merkezli Maxar Technologies tarafından sağlanan uydu görüntülerinde de sabotaja uğradığı ve ciddi zarar gördüğü iddia edilen BAE bandıralı A. Michel isimli tankerin etrafında çok az yağ sızıntısı olasılığı saptadı. Uydu görüntüleri diğer 3 tankerde ise herhangi bir hasara rastlanmadı.

Kaynak: gazetesok.com

ABD yönetimi