Balayında cinsel ilişkiye girerken dikkat!

Balayında girilen cinsel ilişki dikkat edilmediğinde ciddi sıkıntılara sebebiyet verebiliyor. Ağrı ve yanma ile ortaya çıkan bu belirtiler cinsel hayatı kâbusa çevirebiliyor.


12 Aralık 2017 16:08

Kadınların yaşadığı cinsel sıkıntıların başında uzmanların “balayı sistiti” diye tabir ettikleri ve özellikle sık seks yapanlarda görülen rahatsızlık gelir.

Ağrılı cinsel ilişkiyle meydana gelen bu durum ilerleyen zamanlarda kadınların cinsel ilişkiden soğumasına neden olarak cinsel hayatı kâbusa çevirebiliyor.

Peki, nedir bu balayı sistinin belirtileri?

Balayında meydana gelen bu durum genellikle ağrı ve yanma hissiyle meydana geliyor.  Cinsel ilişki sırasında aniden idrara çıkma ihtiyacı, idrar renginin bulanık gelmesi balayı sistinin en önemli belirtileri arasında yer alıyor.

İlk cinsel birliktelik sonrasında idrar renginize bakarak da balayı sistiti olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. İdrar renginiz hafif pembe geliyorsa muhtemelen balayı sistiti olmuş olabilirsiniz.

Balayı sistiti nasıl oluyor?

Üretra hemen vajinanın yan tarafında bulunuyor.  Seks esnasında ise vajinada bulunan bakteriler üretraya yerleşebiliyor.  Bu taşınma süresince de balayı sistiti meydana geliyor.  Bu rahatsızlık ilk cinsel deneyimlerinde aralıksız seks yapanlarda meydana gelebiliyor.

Kadınların cinsel ilişkiden soğumasına neden olabiliyor!

Bu rahatsızlıklar genellikle kadınlarda meydana geliyor. Kadınların bu sıkıntıları yaşamasını engellmek için özellikle erkeklere büyük görevler düşüyor.

Balayı sistinin engellenmesi için sık sık cinsel ilişkiye girmek yerine aralıklı olarak cinsel birliktelik yaşanması tavsiye ediliyor. Özellikle cinsel ilişkiye girilen ilk birkaç gün sık sık cinsel birliktelik yaşanmaması tavsiye ediliyor.

Tedavi edilmeyen ve ciddiye alınmayan balayı sistiti ileride cinsel isteksizliğe ve disparoni adı verilen cinsel ağrı bozukluğuna zemin hazırlayabilir.

Bu nedenle balayı sistiti olasılığını azaltmak için cinsel ilişki öncesi ve hemen sonrasında idrar yapılmaya çalışılarak idrar kanalında var olabilen ya da cinsel ilişkiyle idrar kanalına doğru zorlanan bakterilerin dışarı doğru yıkanıp atılması sağlanabilir. Bunun için de bol sıvı içmek faydalı olacaktır.

 

Kaynak: Pembenar - Milliyet

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
ABD istihbarat topluluğu: Yapay zeka gelecek iç...
EN ÇOK OKUNANLAR
Reklamın kapanmasına 5 saniye kaldı