Bakan Selçuk, memurlara maaş zammıyla ilgili açıklama yaptı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memurlara maaş zammıyla ilgili Saray'da düzenlenen basın toplantısında konuştu.

21 Ağustos 2019 Çarşamba 18:35 | Son Güncelleme: 21 Ağustos 2019 Çarşamba 18:36
Bakan Selçuk, memurlara maaş zammıyla ilgili açıklama yaptı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, memurlara maaş zammıyla ilgili Saray'da düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Selçuk, memur konfederasyonlarıyla anlaşma sağlanamadığı için Hakem Kurulu sürecinin başladığını ifade etti. Başvuruyla devreye girecek Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

Selçuk'un konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Gelinen noktada müzakereler uzlaşmazlıkla sonuçlanmıştır. Uzlaşmazlık durumu bu sözleşmenin doğal sonuçlarından biri.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 5.Dönem Toplu Sözleşme Görüşmelerinde uzlaşma sağlanamadığını açıklamıştı.

Tespit tutanağı imzalandı, Hakem Kurulu'na iletildi. Nihai kararı kurul verecek.

Hakem kurulu ay sonuna kadar süre verecek

Başvuruyla devreye girecek Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

Hükümetin yaptığı iki teklif kabul edilmemişti

2020'nin ilk altı ayında yüzde 3,5, ikinci altı aynda yüzde 3, 2021'nin ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 2,5 zamdan oluşan teklif, memur konfederasyonlarınca kabul görmemişti.

Hükümet, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında memur ve memur emeklisine 2020'de yüzde 4+4, 2021'de yüzde 3+3 zamdan oluşan yeni teklifte bulunmuş ancak bu teklif de kabul görmemişti.

Konfederasyonların talepleri

Memur Sen, taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl yüzde 6+6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı talebinde bulunmuştu.

Türkiye Kamu-Sen ise taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10+10, ikinci yıl yüzde 8+8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payının yanında, memurlara da bayram ikramiyesi ödenmesini talep etmişti.

zam