Bakan Arslan: Dev projede sona gelindi! Birkaç gün içinde…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesi ile ilgili çalışmada sona gelindiğini, bir kaç gün içinde açıklama yapılacağını söyledi.


11 Ocak 2018 12:29

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  TRT Haber'de önemli, açıklamalar yaptı:

CHP'nin verdiği geçiş ücretleri gerçeği yansıtmıyor.  Otoyol ücreti 38 lira 75 kuruş, köprü ücreti geliş gidiş 30 lira toplamda 60 lira arkadaşlar buna 82 lira dedi, bu tırlar için geçerli. Kamyonu diye TIR'ı gündeme getirirseniz yanılırsınız.

Bu polemiklerin hiç birine gerek yok kamyoncumuzun da, çalışanında, kamyon sahibinin de, yolcularında rahat olması için bu yolları yapıyoruz.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı projeleri ile ilgili Bakan Arslan şu bilgileri verdi:

3. HAVALİMANI

Şuan yüzde 78’lere geldik, Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünde açmayı planlıyoruz. Şubat ayı içerisinde piste uçakla ineceğiz. Burası açıldığında Atatürk Havalimanı tamamen buraya taşınacak. Havalimanında yılda 200 milyon yolcuya hizmet verilecek. Burası İstanbul'a nefes aldıracak bir yer olacak, orayı mevcut haliyle hizmete sunacağız.

5 ayrı bağlantı ile havalimanına ulaşılabilecek. Gayrettepe'den Havalimanına metro çalışmalarımız başladı hedefimiz 2019 da tamamlamak, 3 havalimanını aynı şekilde Marmaray'a bağlayacağız.

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ

Amacımız dengeli bir yapıyı oluşturmak, doğru ve kaliteli hizmeti verebilmekti, bunu yaptık. Sektörün talepleri, bizim değerlendirmelerimiz sonucunda bir yenilik yapma gereği duyduk.

Uluslar arası yük ve yolcu taşıyan araçlar için 10 yaş sınırı var bu olmazsa olmaz. Sürücülerimiz için 63 yaş sınırı vardı, biz bunu 65 yaşa çıkardık. Her yıl belli bir saat güvenli sürüş eğitimi alması zorunluluğunu getirdik.

Belge ücretlerini yarı yarıya düşürdük, iptal edilme şartlarını azalttık, iptal edilenler için tekrar alabilme hakkı getirdik. SRC belgesi alma süresi 1,5 ay kadar sürüyordu. 40 lira ücreti vardı bunu 20 liraya düşürdük. İşlemlerde e-Devlet üzerinden 5 dakika sürüyor.

Vatandaş belgeyi yanında taşımasına gerek yok, kolluk kuvvetleri denetim yaptığı sırada kimlik numarasını vermesi yeterli oluyor bu büyük bir kolaylık.

E-DEVLET UYGULAMASINDA YENİ DÜZENLEME

Bu yıl kamu kurumlarındaki tüm işlemler e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

KANAL İSTANBUL

5 Alternatif üzerinde çalışıldı ve çalışmalar tamamlandı, Kanal İstanbul projemizde çalışmalarımız son aşamaya geldi. Bir kaç gün içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız. Kanal İstanbul çevresindeki yapılaşmayı kentsel dönüşüm ile çözeceğiz.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

Biz faaliyete geçirmekle iki şey yaptık, kamyoncular şehre giremiyordu bunu ortadan kaldırdık, mesafe uzadı ama o kamyonlar şehir içine girdiğinde dur kalk yaparak karbondioksit yayılımı yapıyordu. Önceden 2.5 saatte geçilen köprülerden daha kısa sürede geçilebiliyor, daha az dur kalk yapılıyor. Şuan ortalama 110 bin araç geçiyor Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden bunlar çok önemli rakamlar.

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ

Osman Gazi Köprüsü Bursa'dan İzmir'e kadar bir tünel ve viyadük de bitti, tamamını önümüzdeki yıla tamamlayacağız. İzmir körfez geçişi önce bir köprüyle geliyoruz, yapay bir ada oluşturuyoruz arada, köprüden gelip denizin altına giriyoruz körfez geçişini kolaylaştırıyoruz.

Biz İzmir körfez geçişini yapacağız, İzmir trafiğini rahatlatacağız. Proje hazır, bu sene içerisinde yap işlet devret ile ihalesini yapacağız.

3 KATLI BÜYÜK İSTANBUL PROJESİ

Bütün çalışmalarımızı bitirdik verilere göre modellemeler yapılıyor. Raylı sistemleri alt kata koyacağız, üst iki katı otomobiller için gidiş geliş olarak yapacağız.

BAŞKENTRAY

Başkenray, İstanbul ve Ankara için önemli 150 km yeni hat yapıyoruz, 1.5 ay sonrasında şubat ayı sonunca Başkentray’ı bitiriyoruz.


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
AKP'den 100 bin imza şartına ilişkin açıklama
EN ÇOK OKUNANLAR