Akılalmaz olay… Yanlış partiye oy verince parmağını kesti!

Hindistan'da akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Yerel seçimler sırasında bir seçmen logoları karıştırdığı için yanlış partiye oy verdiğini fark ettikten sonra mürekkep sürülen işaret parmağını kesti.

20 Nisan 2019 Cumartesi 09:48 | Son Güncelleme: 20 Nisan 2019 Cumartesi 09:50
Akılalmaz olay… Yanlış partiye oy verince parmağını kesti!

Hindistan’daki parlamento seçimleri çerçevesinde dün kuzeydeki Uttar Pradeş eyaletinde Pawan Kumar adlı seçmen, oyunu kullandıktan sonra yanlışlıkla iktidardaki Bharatiya Janata Partisine (BJP) oy verdiğini fark etti.

Kumar, sosyal medyada paylaşılan videoda, yerel bir partiye oy vermek istediğini ancak oylama makinesinde çok sayıda sembolün kafasını karıştırdığını söyledi. “File oy vermek istedim ama yanlışlıkla çiçeğe oy verdim” diyen Kumar, pişmanlığın yol açtığı öfkeyle çıkmaz mürekkebe batırılan işaret parmağını kesti.

Hindistan’da parlamento seçimlerinde iktidardaki BJP’nin sembolü nilüfer çiçeği iken fil, Bahujan Samaj Partisinin sembolü olarak kullanılıyor. Bazı bölgelerde okuryazarlık oranının düşük olduğu Hindistan’da parti sembolleri seçmenlerin işini kolaylaştırıyor.

Hindistan’da 11 Nisan’da başlayan parlamento seçimlerinin ikinci aşaması dün yapıldı.

Seçimlerin diğer aşamaları, 29 Nisan ile 6, 12 ve 19 Mayıs tarihlerinde yapılacak. Seçim sonuçlarının 23 Mayıs’ta açıklanması öngörülüyor.

Kaynak: sözcü

hindistan