'AK Parti, İYİ Parti'nin seçime girmesi için düzenleme çıkaracak' iddiası

İYİ Parti'nin yetkilileri, 24 Haziran 2018 olarak seçime girebileceklerine dair açıklamalar yaptı ancak Yüksek Seçim Kurulu'nda (YSK) bu görüşün mümkün olmadığı görüşünün hakim olduğu belirtildi. AK Parti'nin ise İYİ Parti'nin seçime girebilmesi için bir düzenleme çıkartacağı iddia edildi.


19 Nisan 2018 19:13

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay vermesi durumda, bu düzenleme TBMM’den acil olarak yasalaştırılacak olan mini uyum paketine konulacak.

YSK’ya göre, İYİ Parti’nin, 10 Aralık 2017’de yaptığı kurucular kurulu kongresi, büyük kongre sayılıyor.

Partinin, ilçe kongrelerini tamamladığı tarih olarak 26 Şubat gösteriliyor. Bu da 24 Haziran olarak açıklanan erken seçim için risk oluşturuyor.

İYİ Parti Parti Sözcüsü Aytun Çıray da konu hakkında şunları söylemişti:

"İYİ Parti Başkanlık Divanı, İYİ Parti’nin seçimlere katılmak için bütün yasal koşulları yerine getirdiği 22 Aralık 2018 tarihinden altı ay sonra yani 22 Haziran 2018 tarihini izleyen her seçime katılabileceği gerçeğinin her türlü tartışmanın ötesinde olduğunu deklare eder."

Çıray Odatv'ye yaptığı açıklamada, "Bunun tamamen İYİ Parti korkusundan olduğu açıkça ortaya çıktı. Zamanı kısaltmak için 24 Haziran'a aldılar. Ama Türkiye için bu hayırlı olacak" derken, "22 Haziran" ifadesini de düzelterek, 10 Haziran tarihi itibariyle her seçime girebileceklerini belirtmişti.

Akşener de seçim için 24 Haziran'ın kendilerine bir sorun teşkil etmediğini söylemiş ve "Herkes ayağını denk alsın" demişti.

Muhalefetin 'baskın' olarak nitelendirdiği erken seçimin tarihinin 24 Haziran'a alınmasının sebebinin İYİ Parti'yi yarışa sokmamak olduğu iddiası da gündemde.

Kaynak: HürriyetHaber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Müjde Ar: Aç karnımızı doyurmaya geldik
EN ÇOK OKUNANLAR