2019 Asgari ücret 2 bin lira olacak mı? (Asgari ücret 2019 zammı)

Asgari ücretin 2019'da ne kadar olacağı merakla bekleniyor. Yeni yıla girmemize kısa bir süre kala Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2. toplantısı dün yapıldı. TİSK'in ev sahipliğinde yapılan toplantı ile birlikte asgari ücret zam oranı ile ilgili araştırmalar arttı. Peki, asgari ücret 2019'da ne kadar olacak? İşte ayrıntılar...


14 Aralık 2018 09:24

7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin ikinci toplantısı başladı. Asgari ücretin 2019'da ne kadar olacağı sorularına yanıt arayan vatandaşlar merakla resmi makamlardan gelecek açıklamaları bekliyor. Yeni asgari ücret, üçüncü ve son toplantının yapılmasının ardından açıklanacak. 2019 asgari ücret tutarının 27 Aralık 2018 Perşembe günü açıklanması bekleniyor. Üçüncü toplantı TÜRK-İŞ ev sahipliğinde yapılacak. Son toplantı ise bakanlıkta gerçekleşecek.

ASGARİ ÜCRET 2 BİN LİRA OLACAK MI?
Türk-İş Genel Başkanı Ergun Atalay daha önceki açıklamalarında asgari ücretin yılbaşından önce 2 bin lira olması gerektiğini ve yılbaşında da bu tutar üzerinden zam görüşmeleri yapılması gerektiğini açıklamıştı. Atalay yaptığı açıklamada "Biz iki aydır asgari ücretin hemen 2,000 TL olması, Aralık ayındaki görüşmelerde de 2,000 lira üzerinde görüşmelerin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Bugüne kadar 35'e yakın işveren asgari ücreti 2,000 liraya yükseltti ama işverenlerin yüzde 99'u artış yapmadı" demişti.

DİSK ise yaptığı açıklamada asgari ücretin 2019 yılında 2 bin 800 lira olarak belirlenmesini talep etti. DİSK'ten yapılan açıklamada asgari ücretin düşük olduğu ve Türkiye'de asgari ücretle çalışan sayısının göz önünde bulundurulduğunda böyle bir artış yapılmasının gerekli olduğu belirtildi.

Asgari ücrete TÜİK tarafından açıklanan son rapor sonucu ortaya çıkan yıllık enflasyon oranında zam yapılırsa, asgari ücretin 2019'da 1920 lira net olması bekleniyor. TÜİK'in açıkladığı Kasım ayı enflasyon rakamı sonrası yıllık enflasyon yüzde 20 seviyesine gerilemişti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?
Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından komisyon, sırasıyla işveren ve işçi ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

 

Kaynak: Posta

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın


EN SON HABERLER
Beşiktaş, 19.03'te transferi açıkladı! Tyler Bo...
EN ÇOK OKUNANLAR