16’lık iklim savaşçısı AB’de ağlayarak yalvardı

Çevre aktivisti Greta Thunberg, Avrupa Birliği'nde kürsüye çıktı. Milletvekellierine yönelik bir konuşma yaptı. Gözaşları arasında "Evimiz dağılıyor, gelecek sizin ellerinizde. İstemiyorsanız beni dinlemeyin, ancak bilim insanları ve grevde olan milyonlarca genç insanı dinleyin. Lütfen, bizi hayal kırıklığına uğratmayın" diyerek adeta yalvardı.


18 Nisan 2019 16:40

Henüz 16 yaşında olmasına rağmen iklim değişikliğine karşı en popüler seslerden biri olan İsveçli eylemci Greta Thunberg, Avrupa Parlamentosu'nu bu soruna karşı hemen harekete geçmeye çağırdı. Yaptığı konuşmada, “evimiz dağılmakta" uyarısını yaptı. Geleceğin AB milletvekillerinin elinde olduğunu anlattı.

Notre Dame Katedralinden örnek verdi

Thunberg bazı bölümlerini ağlayarak yaptığı konuşmasında, "Notre Dame katedralinin nasıl yandığını dünya umutsuzluk ve üzüntüyle gördü. Bazı binalar sadece binadan çok daha fazlası. Ancak Notre Dame yeniden inşa edilecek. Çünkü temelleri güçlü. Umarım bizim temellerimiz de güçlüdür ama korkarım ki değil" ifadelerini kullandı.

Nobel barış ödülüne aday gösterildi

Bir grup Norveçli sosyalist milletvekili tarafından Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Thunberg, vekillere yönelik olarak zamanın tükenmesi nedeniyle daha fazla kararlılık talep etti. Durum henüz çözülmemişse 2030 yılından sonra artık geri döndürülemez bir safhaya gireceğimizi hatırlattı. Bunun da şu an bildiğimiz medeniyetin sonu anlamına geleceğinin altını çizdi.

Kaynak: gazetesok.com

loading...


Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Toplam 0 Yorum

Bu habere henüz bir yorum yazılmamış. Bu habere yorum yazmak için tıklayın
EN SON HABERLER
Doktorlar bile şaştı kaldı! 60 yıl beyninin yar...
EN ÇOK OKUNANLAR