Karbondioksit oranı 3 milyon yıllık insanlık tarihinin en yüksek seviyesinde

Karbon dioksit oranı geçen hafta milyonda 415 parça olarak hesaplandı.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:55 | Son Güncelleme: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:56
 Karbondioksit oranı 3 milyon yıllık  insanlık tarihinin en yüksek seviyesinde

Bu oran 800 bin ila 3 milyon yıl arasında olduğu tahmin edilen insanlık tarihindeki en yüksek seviyesi olarak açıklandı. Kuzey kutbundaki Arktik Okyanusu’nda sıcaklık 28.9  dereceye kadar çıktı.

Geçtiğimiz hafta sonu boyunca kürsel ısınma alarm verdi. Kuzeybatı Rusya’daki Arktik Okyanusu’nda sıcaklık en yüksek 28.9 derece olarak ölçüldü. Aynı anda atmosferdeki karbondioksit konsantrasyonu, insanlık tarihi boyunca ilk kez milyonda 415 parçaya ulaştı.

Hawaii'nin Mauna Loa Gözlemevinde yapılan değerlendirmeye göre bu ölçüm en az 800 bin yıl ve muhtemelen 3 milyon yıl boyunca en yüksek değer olarak kabul edildi. Cumartesi günkü 28.9 derecelik sıcaklık, yılın bu zamanındaki ortalama en yüksek sıcaklık olan 12 derecenin çok üzerinde çıktı.

Rusya’nın en soğuk bölgesi olarak kabul edilen Arkhangelsk'in doğusundaki kırsal bir bölge olan Koynas'ta Pazar günü sıcaklık 30.5 derecek olarak ölçüldü. Aynı şekilde Finlandiya’da da sıcak 25 dereceye kadar yükseldi. Bu bölgedeki anormal derecede sıcaklık koşullarının yüksek basınçlı bir şişirme bölgesinden kaynaklandığı bildirildi. Grönland'da buz tabakasının erime mevsimi, yaklaşık bir ay erken başladığı hatırlatıldı. Alaska'da kış aylarında buz tutan nehirlerdeki kırılmalar rekor düzeye ulaştı. Kuzey Kutbu genelinde buzulun kapsamı ise en düşük rekorunu egale etti.

Japonya Meteoroloji Ajansı’nın verilerine göre Nisan ayı tüm gezegen için kayıt edilen en sıcak ikinci oranını yaşadı. Bu değişikliklerin tümü sembolik eşiği aşan, karbondioksitteki aralıksız artışların gerçekleşmesi olarak açıklandı. Sanayi Devrimi'nden bu yana karbondioksit seviyesinde  yaklaşık yüzde 50 artış olduğu da biliniyor.

Kaynak: iha

Karbon dioksit