Gözaltındaki Brezilya eski devlet başkanı Temer, serbest bırakıldı

Brezilya Yüksek Adalet Divanı, kısa süre önce gözaltına alınan Brezilya eski devlet başkanı Michel Temer'in serbest bırakılmasını emretti. Sao Paulo’da gözaltında tutulan Temer’in oybirliğiyle 'habeas corpus' hakkını kullanmasına izin verildi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:47 | Son Güncelleme: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 15:48
 Gözaltındaki Brezilya eski devlet   başkanı Temer, serbest bırakıldı

Yüksek Adalet Divanı oy birliğiyle eski devlet başkanı Michel Temer'in ‘habeas corpusu’ hakkının abulüne karar verdi. Yerel basının verdiği bilgilere göre bu karar Sao Paulo’da önleyici olarak göz altında tutulan Temer’in serbest bırakılması anlamına geliyor. Hakimler ayrıca 1980'lerden bu yana Temer'in yakın arkadaşı olan ve hükümetinde bakan olarak görev yapan Joao Baptista Lima Filho da serbest bırakılmasını emretti.

Başkan Temer serbest bırakıldığı süreçte bazı ihtiyati tedbirlere uymak zorunda. Davayla ilgili olarak yapılan soruşturmalarla ilgili  iletişimde kalacak. Adresini değiştirmek isterse bilgi verecek. Ülkeyi terk edemeyecek ve herhangi bir parti liderleri ile buluşması durumunda bilgi paylaşımı yapacak. Buna ek olarak pasaportunu teslim edecek Temer’in mallarına da bloke konacak.

Brezilya adaletinin aldığı bu kararda tutuklama emrinde atfedilen suçların 2011 ila 2015 yılları arasında meydana gelmesinin önemli rol aldığı bildirildi. Buna ek olarak, eski devlet başkanının serbest bırakılması durumunda suç işleme riskinin de az olmamasının etkili olduğu iddia edildi. .

Temer’in serbest bırakılmasına yardım eden ‘Habeas Corpus’ tutuklanan şahsa bu fıkra gereğince tutuklama kararının bir üst yargı mercii tarafından gözden geçirilmesini isteme hakkını sağlıyor.

Kaynak: iha

Brezilya Yüksek Adalet Divanı